QReferate - referate pentru educatia ta.
Cercetarile noastre - sursa ta de inspiratie! Te ajutam gratuit, documente cu imagini si grafice. Fiecare document sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Documente pedagogie

DE ACTIVITATE Terapie educationala complexa si integrata - Stimulare cognitiva - "Scrisoare pentru bunici"-joc didactic



PROIECT DE ACTIVITATE



DATA:

CLASA:

DISCIPLINA: Terapie educationala complexa si integrata

TERAPII: Stimulare cognitiva

ACTIVITATEA: "Scrisoare pentru bunici"-joc didactic

SCOPUL FUNDAMENTAL: Dezvoltarea interesului si motivatiei pentru limbajul verbal



Dezvoltarea capacitatii de labiolecturare

Formarea deprinderii de citire corecta, constienta si expresiva


OBIECTIVE OPERA}IONALE:


a) obiective cognitive

O1 - sa decodifice fiecare imagine de pe fisa individuala de lucru;

O2 - sa-si imbogateasca vocabularul activ cu notiuni noi, precum: scrisoare, sos, care, a sapa, a grebla, rasaduri, nava, dragoste, expeditor, destinatar;

O3 - sa denumeasca cuvintele nou formate, prin alaturarea succesiva a imaginilor cu silabele ce le urmeaza

O4 - sa exprime corect singularul sau pluralul unor cuvinte;

O5 - sa citeasca corect scrisoarea deslusita folosind limbajul verbal si dactil;

O6 -sa receptioneze corect mesajul scrisorii;

O7 - sa rescrie corect, lizibil si ingrijit scrisoarea prin inlocuirea imaginilor cu denumirile corespunzatoare;

b) obiective psiho-motorii

O8 - sa execute corect fiecare semn corespunzator imaginilor din scrisoare;

O9 - sa pastreze o pozitie corecta in banca favorabila labiolecturii si scrisului.

c) obiective afective

O10 - manifestarea interesului pentru aceasta activitate.


STRATEGII METODOLOGICE:

a) Metode si procedee: conversatia euristica, explicatia, problematizarea

b) Material didactic: plic, scrisoare-fisa de lucru individuala, imagini reprezentand obiecte sau fiinte, instrumente de scris

c) Mijloc de realizare : joc didactic

FORME DE ORGANIZARE: individuala, frontala

DURATA: 45 minute




Secventele activitatii



Timp



Obop



Continut instructiv-educativ


Strategii metodologice




Evaluarea

Metode si procedee

Material

didactic

Forme de org.

I.Moment organizatoric


2 min







Organizarea clasei-stabilesc climatul de ordine si disciplina necesar desfasurarii activitatii in conditii optime.

Pregatirea materialului didactic necesar-voi distribui materialul potrivit pentru activitatea de astazi, respectiv instrumente de scris.


Conversatia


Frontala

Capacitatii de a pregati cele necesare

II.Anuntarea temei si a obiectivelor


3 min


Voi anunta copiii ca astazi vom ajuta o fetita de clasa I sa scrie o scrisoare pentru bunicii ei. Noi vom denumi fiecare imagine din scrisoare, vom citi scrisoarea si o vom rescrie corect pentru a o trimite fetitei.


Conversatia

Explicatia


Frontala

Capacitatii de atentie

III.Desfasurarea activitatii

35 min






O1






O2


O3

O4





O5

O6




O7



O2


Fiecare copil va extrage dintr-un plic mov scrisoarea (vezi Anexa1) si o va citi. Copiii vor constata ca nu pot deslusi scrisoarea si atunci impreuna vom realiza acest lucru.

Liniar, toti copiii vor citi cate o propozitie si vor denumi obiectul/fiinta ilustrata. Daca vor intampina dificultati ii voi ajuta.

P1 - Pentru ca a . . it primavara, cu . . nta mult astep . . , as dori sa . ..o saptala . .

Cuvintele ce denumesc imaginile respective sunt: sos, vaca, tata, vin, mana, oi, iar cuvintele nou formate sunt: sosit, vacan]a, atteptata, saptamana, voi. Ulterior vom citi propozitia scrisa corect: "Pentru ca a sosit primavara, cu vacanta mult asteptata, as dori sa vin o saptamana la voi".

La fel vom proceda si cu celelalte propozitii, dupa care vom citi impreuna toata scrisoarea pentru a-i desluti continutul.

Copiii vor primi o fisa pe care este scris continutul scrisorii, dar cu spatii libere in locul imaginilor.( vezi Anexa 2). Copiii vor rescrie corect scrisoarea pentru a o trimite fetitei.

Copiii vor introduce scrisoarea intr-un plic pe care vor scrie numele lor la expeditor, iar la destinatar numele fetitei.

Conversa]ia

Explica]ia

Planta suport

imagini

marker negru ti rotu


Capacitatii de insutire a modului de realizare a lucrarii

V.Incheierea activitatii

5 min



O9

O10




Voi face aprecieri generale si individuale asupra modului in care fiecare copil a participat la activitate: a citit corect continutul scrisorii, a rescris corect continutul scrisorii, a executat corect semnele (limbaj mimico-gestual) corespunzatoare, a manifestat interes pentru activitate, a pastrat linistea pe tot parcursul activitatii.

Conversatia


Frontal

Individ.


Capacitatii de a motiva aprecierile primite

ANEXA 1


O fetita le trimite bunicilor o scrisoare. Pentru ca este in clasa I si nu cunoaste toate literele, fetita s-a folosit de desene. Ajut-o sa scrie corect scrisoarea.



Dragi . . . . .. ,



Pentru ca a . . . it primavara, cu . .. nta mult astep . . . .. , as dori sa . . o sapta . . . . la v . .


. . . . asta scris . . . , pe . . . . o trimit, . . .. sa va bucure pe aman . ..


Cand v . .. ajunge si eu . ..olo, v . . sapa si v . . . . . . pamantul din . . . . . .


V . . . pune rasadurile de . . .. si de . . .. ete .


. . . . . . din . . .. a scos . . . . La . . . ati mai f . .. t ?


. . . . a f t putin bol . .. , . . . . . . um e bine.



Cu toata drago




ANEXA 2


JETOANE PENTRU SCRISOARE




a

Nu se poate descarca referatul
Acest document nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte documente despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }