QReferate - referate pentru educatia ta.
Cercetarile noastre - sursa ta de inspiratie! Te ajutam gratuit, documente cu imagini si grafice. Fiecare document sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Documente pedagogie

DE LECTIE CLASA : a III-a - Educatie fizica - Viteza de reactie si de executie, la stimuli auditivi si vizuali



PROIECT DE LECTIE


UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala cu clasele I- VIII "C.GIURESCU"-CHIOJDU

PROFESOR:

CLASA : a III-a

DATA :30 .0.2009

OBIECTUL : Educatie fizica

EFECTIV : 12 elevi

LOC DE DESFASURARE:teren de sport

TEME 1 Viteza de reactie si de executie, la stimuli auditivi si vizuali.



2.Traseu aplicativ

TIPUL LECTIEI: intensiv.

SCOPUL: 1.-consolidarea parcurgerii unui traseu aplicativ.

2.-exersarea vitezei de reactie si de executie la stimuli auditivi si vizuali.

OBIECTIVE CADRU: 1.Mentinerea starii optime de sanatate a elevilor si cresterea capacitatii de adaptare a acestora la   factorii de mediu

2.Armonizarea propriei dezvoltari fizice si prevenirea instalarii abaterilor posibile de la aceasta

3.Extinderea fondului propriu de deprinderi motrice de baza, aplicativ-utilitare si sportive elementare si dezvoltarea calitatilor motrice aferente

4.Practicarea independenta a exercitiilor fizice, a jocurilor si a diferitelor sporturi

5.Manifestarea spiritului de echipa si de intrecere, in functie de un sistem de reguli acceptate

OBIECTIVE DE REFERINTA : 2.2.sa execute un complex de dezvoltare fizica cu obiecte specifice;

2.3.sa execute corect miscarile comandate/ solicitate in ritm sustinut, impus prin semnale vizuale, auditive;

3.1.sa-si perfectioneze deprinderile motrice de baza;

3.3.sa-si perfectioneze procedeele tehnice de baza ale probelor si ramurilor de sport pentru a le aplica;

5.2.sa adopte un comportament adecvat in relatiile cu partenerii si adversarii.

OBIECTIVE OPERATIONALE:   -sa parcurga traseul aplicativ, executand corect fiecare etapa componenta a acestuia;

-sa respecte cerintele traseului aplicativ;

-sa-si perfectioneze viteza de reactie si de executie, la stimuli auditivi si vizuali, in actiuni motrice complexe;

-sa execute cu rapiditate si corectitudine actiunile comandate sau necesare la semnale vizuale si auditive;

-sa manifeste corectitudine in desfasurarea competitiilor, in relatie cu partenerii si cu adversarii; dorinta de perfectionare si de auto depasire;

sa respecte regulile jocului propus;


METODE SI PROCEDEE: explicatia, demonstratia, exercitiul, corectarea, exersarea, jocul dinamic, concursul.


MATERIALE FOLOSITE: stegulete, greutati, obstacole, fluier.,banci de gimnastica.

DURATA 45 minute.



DESFASURAREA LECTIEI


NR.

CRT.

VERIGI

(ETAPELE LECTIEI)

SI DURATA

CONTINUT

-MIJLOACE DE REALIZARE-



DOZARE

FORMATII

DE

LUCRU

INDICATII

METODICE


Organizarea colectivului de elevi

(3 minute)

-alinierea;

-raportul;

-salutul;

-controlul echipamentului si verificarea starii de sanatate;

-anuntarea temelor.;

-exercitii de intoarceri de pe loc la stanga si la dreapta.










-in linie pe un rand



-"Drepti!"



-"La stan-GA!"

-"La dreap-TA!"


Pregatirea organismului pentru efort

(5 minute)

a). Mers si variante de mers:

-mers normal;

-mers pe varfuri cu bratele intinse sus;

-mers pe calcaie cu bratele incrucisate la spate;

-mers ghemuit cu palmele pe genunchi;

-mers cu miscari de relaxare;

b). Alergare si variante de alergare:

-alergare usoara;

-alergare de viteza;

-alergare cu genunchii sus;

-alergare cu pendularea gambei inapoi;

-alergare cu schimbare de directie;

-exercitii de respiratie;

-mers in cadenta si formarea coloanei de gimnastica.

a). 2 min.

b).2 min.

1 min.

-in coloana cate unul

-in coloana cate unul

-in coloana cate trei

-"Cu stangul inainte, MARS!"

-"Nu tropaiti! Spatele drept! Misca bratele!"

-"Sus bratele!"

-"Indreapta spatele!"

-"Genunchii apropiati! Palmele se sprijina pe genunchi!"

-"Trageti  aerul pe nas si il dati afara pe gura! La un pas inspiram, la urmatorul expiram!"

-"Nu tropaiti! Pastreaza distanta!"

-"Sus genunchii! Misca bratele! Gura inchisa!"

-"Calcaiele la sezuta! Gura inchisa!"

-"Din alergare usoara, la semnalul fluierului schimbam directia de alergare. Ultimul devine primul!"

-"Misca bratele! Pastreaza distanta!"

*Variantele de alergare se alterneaza cu mersul normal.

-"Trageti  aerul pe nas si il dati afara pe gura! La un pas inspiram, la urmatorul expiram!"

-"Mentine cadenta! Spatele drept! Nu tropaiti!

-"Prin centru, cate trei, MARS!"

-"Atentie! Stai!"

*Se ia distanta in lungime si in adancime.

*Intoarceri pe lungimea coloanei de gimnastica pentru formarea formatiei de lucru 3 x 5.


Influentarea selectiva a aparatului locomotor

(8 minute)

Complex de exercitii

EX.1.

P.I.stand departat cu mainile pe sold

-rotirea capului.

EX.2.

: P.I. -stand departat,

T - aplecarea capului in fata;

T -revenire la P.I.;

T extensia capului

T -revenire la P.I.;

T -aplecarea capului la stanga

T -revenire la P.I.;

T -aplecarea capului la dreapta

T -revenire la P.I.


EX3:

P.I.-stand ,bratele intinse in fata

-t1-2-forfecarea bratelor

T3-4- extensia bratelor in lateral


EX.4.

P.I.-stand departat bratele indoite ,  mainile la piept;

T1-2-arcuiri;

T3-4-ducerea bratelor lateral cu extensie si arcuire.


EX 5.

P.I.- stand cu mainile pe sold

T1-2-aplecarea trunchiului in fata

T3-4-extensia trunchiului;

T5-6-aplecarea trunchiului la stanga;

T7-8- aplecarea trunchiului la dreapta.




EX.6

P.I.- stand departat :

T1-2- indoire inainte cu ducertea mainilor pe sol si arcuire;

T3-4-indreptarea trunchiului in extensie cu bratele sus si arcuire.


EX.7.

P.I.- stand

T1-3- saritura in stand departat cu ducerea bratelor lateral;

t2-4- revenire in p.i.


EX. 8.

P.I.standcu mainile pe sold'

- joc de glezna.


EX.9.

P.I.-stand

-exercitii de respiratie.


3x 8t

3x 8 t

3x 8 t

3x 8 t

3x 8 t

-in coloana cate cinci

*Tempoul de executie este lent.








-"Privirea inainte! Bratele intinse!"



-"Bratele intinse!"

-"Priveste inainte!"

-"Nu indoi genunchii!:

-"Trunchiul drept, intins

-Fara zgomot!

-Inspira adanc! Expira profund!


REALIZAREA TEMELOR LECTIEI

6-7 min

.:Viteza de reactie si de executie la stimuli auditivi si vizuali .


Ex. 1:- la semnal auditiv-plecare in alergare accelerata .

-la semnal auditiv-oprire.




Ex.2 : la semnal vizual

-stegulet rosu-alergare ;

- -steag albastru-oprire .


Ex. 3 : -la semnal sonor-alergare intr-un picior 10 m-revenire cu ex.de respiratie.


Ex.4 - la semnal vizual-mers ghemuit 10m.


EX.5-la semnal sonor -alergare cu spatele 10 m.


TEMA NR2.

Parcurs aplicativ.

  1. alergare intr-un picior  10 m;
  2. culegerea unei mingi medicinale de pe sol;
  3. alergare 10m si depunerea mingii pe sol;
  4. alergare pe banca de gimnastica cu bratele intinse lateral,
  5. alergare accelerata cu ocolirea unui fanion si intoarcerea in formatie.







2-3x






-de 2 ori





1x




1x


1x





2x




















-alergare in linie pe latimea terenului;








-alergare in linie.









-se vor alcatui doua echipe care vor lucra sub forma de concurs.






- se explica etapele exercitiilor.




















-se explica elevilor tehnicile de executie ,cu demonstratie,pentru fiecare etapa componenta a traseului aplicativ.




Dezvoltarea calitatilor motrice de baza

(7 minute)

Forta / Rezistenta

Joc dinamic :"Broscuta saltareata"-

Materiale necesare: 2 banci de gimnastica,2 jaloane, obiecte.

Scop:-dezvoltarea musculaturii membrelor inferioare.

Descriere:Colectivul clasei se afla impartit in doua echipe egale ca numar asezate in spatele unei linii de stari .La 2-3 m inaintea fiecarei echipese afla cate o banca de gimnastica asezata in lungime iar mai inainte la alti 2-3 mse afla plasat un jalon.La semnalul profesorului primii elevi din fiecare echipa alearga 2-3 m pana la banca de gimnastica unde executa sarituri pe ambele picioare pe banca din lateral si coborare pe cealalta parte(zig-zag),pana la capatul ei, alearga iar 2-3 m, ocolesc reperul si se intorc predand stafeta.



















-Se explica, cu demonstratie regulile jocului.


-stafeta se preda prin atingere;

-se penalizeaza cine sare cu un singur picior peste banca;

-castiga echipa care termina prima si care are cele mai putine puncte de penalizare.


Revenirea organismului dupa efort(reducerea marilor functiuni)

(3minute)

-mers cu miscari de relaxare a membrelor inferioare si superioare;

-alergare usoara;

-mers cu exercitii de respiratie;


-2-3 ture de teren


-in coloana cate unul


-"Inspira pe nas! Expira pe gura!"

-"Scutura bratele!"


Aprecieri si recomandari

(2 minute)

-aprecieri asupra desfasurarii orei;

-evidentieri pozitive si deficiente;

-recomandari pentru elevii care nu executa corect;

-aprecieri asupra comportamentului elevilor;

-alinierea, salutul si parasirea terenului de sport in mod disciplinat.



-in linie pe un rand




-in coloana cate unul



Nu se poate descarca referatul
Acest document nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte documente despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }