Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
Scoala de Arte si Meserii "P.P.Neveanu"
PROIECT DE LECTIE
DATA:
CLASA: a V-a
DISCIPLINA: Matematica
SUBIECTUL: Impartirea cu rest cand impartitorul are o singura cifra
TIPUL LECTIEI: Combinata
OBIECTIVE GENERALE:
- dezvoltarea la elevi a rationamentelor matematice;
- formarea si dezvoltarea priceperii de aplicare a cunostintelor teoretice in rezolvari de probleme;
- insusirea vocabularului matematic.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
a) cognitive:
- sa denumeasca corect factorii impartirii;
- sa afle un factor necunoscut al unei egalitati date;
- sa rezolve dirijat si independent probleme;
- sa afle catul a doua numere naturale in cazul impartirii cu rest.
b) afective:
- sa manifeste interes si initiativa;
- sa participe cu placere la lectie;
STRATEGIA DIDACTICA:
Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul.
Evenimentul instruirii |
Activitati ale lectiei pentru realizarea evenimentelor instruirii |
Metoda |
Reactualizarea cunostintelor, intensificarea retinerii |
Se reamintesc notiuni despre impartirea numerelor naturale: Cum se numeste numarul care se imparte? Cum se numeste numarul la care se imparte? Cum se numeste rezultatul impartirii? Este intotdeauna posibila impartirea numerelor naturale? Cum se face proba impartirii? Sa se calculeze si sa se faca proba: 8488:4=; 8724:4 =; 5275:5 =. |
Conversatia frontala Exercitiul |
Captarea atentiei si comunicarea obiectivelor |
Pentru a face impartirea a doua numere naturale trebuie ca deampartitul sa fie mai mare decat impartitorul si impartitorul sa fie diferit de zero. In aceste conditii impartirea se face intotdeauna exact? Raspunsul la aceasta intrebare il aflam in lectia de astazi. |
Conversatia |
Prezentarea materialului nou |
Profesorul anunta ca se va face impartirea a doua numere naturale diferite de zero, in care deimpartitul nu se imparte exact la impartitor si in final se va desfasura o activitate independenta care se va nota. |
Explicatia |
Asigurarea transferului. Obtinerea si evaluarea performantei |
Se rezolva: Problema 1. Am 14 monede. Vreau sa le impart in mod egal la 4 copii.Cate monede va primi fiecare copil? Rezolvare: Indicand prin puncte, etapele de rezolvare pot fi urmarite pe figurile: 14 - 4 14 - 4 - 4 14 - 4 - 4 - 4
Fiecare din cei patru copii a primit cate trei monede. Au mai ramas doua monede, prea putine pentru a mai putea da fiecarui copil cate o moneda. Suntem condusi la ideea de impartire a numerelor naturale: 14 : 4 = 3 ( rest 2 ) O astfel de impartire o numim impartire cu rest. Denumiri si notatii: 14 : 4 = 3 (rest 2) Deampartit(D) Impartitor(I) Cat(c) r Copiii vor observa asemanarea denumirilor cu cele de la impartirea exacta. Reluam problema cu 13 monede. Vom avea : 13 : 4 = 3 ( rest 1) In cazul a 15 monede: 15 : 4 = 3 ( rest3) Efectuand impartirile : 12 : 4 = 3 si 16 : 4 = 4 vom observa ca resturile in cazul celor trei impartiri cu rest nu depasesc impartitorul, adica r < I.
265 : 4 = ; 389 : 6 = ; 2407 : 7 = . 2. Scrieti si efectuati : a ) trei impartiri care se fac exact; b) trei impartiri care nu se fac exact. Tema de casa: Manual : Ex.nr.5,6 pag.47 |
Demonstratia Invatarea prin descoperire Exercitiu |
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare: |
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |