| Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie | 
| Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica | 
| Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza | 
| Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana | 
| Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing | 
| Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie | 
| Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism | 
PROIECT DE LECTIE
Unitatea de invatamant: Scoala de Arte si Meserii Matca
Data: 10 .12 . 2010
Clasa: a III -a D
Invatator:
Aria curriculara: Om si societate
Disciplina: ED CIVICA
Tipul de curriculum : Curriculum nucleu
Unitatea de invatare: Trasaturi morale ale persoanei
Subiectul: : bunatate si rautate
Tipul lectiei: mixta
Obiective de referinta :
| 
    |  
   Sa recunoasca si sa descrie intelesul unor termeni specifici limbajului civic  | 
 
| 
    |  
   Sa exprime oral si in scris enunturi simple cu referire la situatii diferite de viata cu continut civic  | 
 
Obiective operationale - la sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
O1: sa identifice intr-un material-suport dat cuvinte sau sintagme referitoare la notiunile-nucleu ale temei lectiei: bunatate / rautate
O2: sa asocieze corect notiunilor "bunatate" / "rautate" cel putin cate o actiune specifica unui personaj literar dintr-o lista data
O3: sa dea exemplu de cel putin o situatie de manifestare a bunatatii / rautatii fata de persoane, lucruri, animale, plante, raportandu-se la experienta proprie
Elemente de strategie didactica:
Resurse procedurale: conversatia, observatia, explicatia, digrama Venn, studiul de caz, eseul de 5 min;
Resurse materiale: tabla, creta, fise cu sarcini de lucru, coli albe A4, markere
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe ;
Bibliografie:
* Programa scolara pentru clasa a III-a (aprobata prin O.M. nr.5198/01.11.2004);
* Ghid " Instruirea diferentiata " M.E.C 2001
* A. Badescu " Stiinte ale naturii "- manual clasa a III a , ed Aramis , 2006
A. Badescu " Stiinte ale naturii "- Caietul elevului clasa a III a , ed Aramis , 2007
* G. Bratu " Aplicatii ale metodelor de gandire critica la invatamantul primar" ,
ed . Humanitas Educational , 2004
TINTA URMARITA:
PREDAREA INTERACTIVA SI CENTRATA PE ELEV
ELABORAREA DE ACTIVITATI PENTRU COMBATEREA VIOLENTEI IN SCOALA;
Desfasurarea lectiei
| 
   Ob. op.  |  
   Etapele lectiei  |  
   Activitatea  |  
   Strategii didactice  |  
   Metode/ instrumente de evaluare  | 
 |||
| 
   cadrului didactic  |  
   elevilor  |  
   Resurse procedurale  |  
   Resurse materiale  |  
   Forme de organizare  | 
 |||
| 
    |  
   Moment organizatoric  |  
   Se asigura climatul de ordine si disciplina necesar desfaturarii lectiei in bune conditii.  |  
   Se pregatesc pentru lectie  |  
   Explicatia  |  
    |  
   Frontal  |  
    | 
 
| 
    |  
   Captarea atentiei  |  
   Prezinta doua imagini: fata mosului si fata babei.  |  
   Gasesc asemanari si deosebiri.  |  
   Diagrama Venn  |  
   Tabla Creta  |  
   Frontal  |  
   Raspunsurile elevilor  | 
 
| 
    |  
   Anuntarea subiectului si a obiectivelor 2'  |  
   Precizeaza subiectul si obiectivele lectiei.  |  
   Receptioneaza mesajul.  |  
    |  
    |  
   Frontal  |  
    | 
 
| 
    O1 O2  |  
   Dirijarea invatarii 20 min  |  
   Prezinta elevilor un soare avand in mijloc cuvantul "bunatate" (pe razele acestuia urmand a completa pe parcursul lectiei) si un nor avand inscris cuvantul "rautate". Studiu de caz: "Catelusul schiop" de Elena Farago de ce are catelul numai trei picioare? Ce parere aveti despre copiii care ranesc animalele? Voi cum va purtati cu acestea? Prezinta elevilor o lista cu personaje cunoscute din povesti si le cere sa le grupeze avand drept criteriu bunatatea / rautatea. Dati exemple de situatii in care v-ati manifestat bunatatea/ rautatea fata de colegi, de lucruri, de plante sau animale.  |  
   Elevii au aceleasi desene pe caiete. Raspund. Concluzioneaza: Bunatate- blandete, grija fata de animale; Rezolva sarcina de lucru in echipa si prezinta frontal rezultatele, argumentand incadrarea personajelor intr-o anumita categorie prin faptele savarsite de acestea. Concluzioneaza: Bunatate - grija fata de oameni, de lucruri, omenie, mila, generozitate . . Gandesc. Dau exemple din viata lor.  |  
   Ciorchine structurat Studiul de caz Exercitiul Studiul de caz.  |  
   Desene Plansa cu versurile poeziei Fisa de lucru  |  
   Frontal individual frontal individual Pe grupe Individual  |  
   Raspunsurile elevilor  | 
 
| 
    Obs sistematica  | 
 |||||||
| 
   O1  |  
   Obtinerea performantei  |  
   Studiu de caz: In clasa noastra Iulian a cerut caietul Simonei pentru a copia tema pentru acasa. *Cine a avut un comportament frumos Simona sau Iulian? Motivati raspunsul.  |  
   Gandesc. Dau raspunsuri.  |  
   Studiul de caz.  |  
    |  
   Frontal Individual  |  
   Obs sistematica  | 
 
| 
    |  
   Evaluare  |  
   Cere completarea "Eseului de 5 min", sub forma unei scrisori deschise.  |  
   Elevii completeaza "Scrisoarea deschisa"  |  
   Eseul de 5 min  |  
   Fise de lucru  |  
   Individual  |  
   Raspunsurile elevilor  | 
 

 
 RAUTATE
 
 
   
 
  
   
  
   
 
   
   
     
  
     
   
	  
Acest document nu se poate descarca
	  
| E posibil sa te intereseze alte documente despre: | 
| Copyright © 2025 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site.  { Home } { Contact } { Termeni si conditii }  | 
  
| Documente similare:  | 
		  
									ComentariiCaracterizari
  | 
									
Cauta document |