Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DE LECTIE
Data: oct. 2007
Clasa: a VIII-a C
Obiectul: limba si literatura romana
Subiectul: Lucian Blaga, Izvorul noptii
Scop: consolidarea deprinderii de a descifra, explora si interpreta textul liric;
Obiective operationale: pe parcursul si la sfarsitul lectiei elevii trebuie:
- sa explice titlul poeziei;
sa sesizeze corespondentele intre titlu si text;
sa identifice in poezie elemente specifice genului liric;
sa explice semnificatiile procedeelor artistice folosite in poezie.
Metode si procedee: brainstormingul colectiv, conversatia euristica, problematizarea, munca individuala, activitatea pe grupe.
Resurse:
-materiale: manual, fise, volum de poezii
-de timp: 100 min.
Bibliografie:
Florin Ionita (coord.), Limba. Literatura. Comunicare pentru clasa a VIII-a, Ed. ART, 2007;
Ion Pop, Lucian Blaga. Universul iiric, editia a II-a adaugita, Editura Paralela 45, Colectia "Deschideri", Seria Universitas", Pitesti, 1999
Alina Pamfil, Limba si literatura romana in gimnaziu. Structuri didactice deschise, Ed. Paralela 45, 2003
Etape |
Activitatea profesoarei |
Activitatea elevilor |
Observatii |
1.Evocare (20 min.) 2. Realiza-rea sensului: (50 min.) Reflectia (20 min) |
Se recapituleaza printr-un test (anexa 1) notiunile de vocabular revazute in acest an. Exercitiu pregatitor (5-6 min.): Elevii sunt solicitati sa gaseasca definitii metaforice pentru diverse parti ale corpului uman, dupa modelul: inima - sipetul sentimentelor. Cui credeti ca-i corespunde definitia izvorul noptii? Elevii sunt condusi spre descoperirea semnificatiilor apei (sursa a vietii), respectiv ale intunericului (moarte, dar si mister). Se constata ca, desi aparent cei doi terneni sunt contradictorii, ei au fost asociati de Lucian Blaga in titlul poeziei Izvorul noptii, inclusa in vol. Poemele luminii. Anunta tema si obiectivele activitatii. Realizeaza lectura model a poeziei si sondeaza reactia subiectiva a copiilor, prin sarcina prevazuta in fisa - anexa 2 (5 min.). Le cere sa completeze enuntul Citind poezia, am fost surprins/a de, referindu-se atat la forma poeziei, cat si la continutul acesteia . Ii provoaca pe elevi sa puna intrebari legate de ce li se pare ciudat/ surprinzator/ de neinteles in poezie, notand aceste intrebari (5 min.). Le reaminteste ca toate elementele care se repeta sunt purtatoare de sens. Se abordeaza poezia pe niveluri, elevii primind sarcini de lucru pe grupe (10 min.). Conduce discutia, astfel incat sa se observe ca poezia e construita ca o adresare directa catre iubita, autorul folosind invocatia. Se introduc, de asemenea, notiunile de simbol si oximoron, se explica titlul textului (15 min.). Constatand ca procedeele artistice sunt utilizate pentru desrierea iubitei, le cere elevilor sa compare fiinta feminina din poezia lui Blaga cu cea din Lacul de Mihai Eminescu (5 min). Observa ca sentimentul care se desprinde din poezie este unul de calm, liniste sufleteasca, impacare, data de integrarea perfecta in univers. Prin intermediul cui participa eul liric la viata universului? Care e relatia dintre iubita si natura? Ii solicita pe elevi sa aleaga dintre variantele propuse drept tema a poeziei: poezia e un portret al iubitei sau o declaratie de dragoste? (5 min) Se reiau pasii parcursi pentru descoperirea sensurilor poeziei. Se observa daca intrebarile/ nedumeririle initiale si-au gasit sau nu raspunsul. Se indica elementele care dovedesc apartenenta textului la genul liric. Elevii sunt solicitati sa alcatuiasca, in grupe, un plan de argumentare a apartenentei poeziei la genul liric, plan care va fi dezvoltat acasa. |
Rezolva testul, apoi fiecare corecteaza lucrarea colegului de banca. Lucreaza individual timp de 2 minute, apoi discuta in perechi (2 min.). Citesc cateva "definitii". ochilor Lucrand in continuare in perechi, alcatuiesc campul lexical al izvorului (al apei), respectiv al noptii (al intunericului). Fiecare component al perechii lucreaza la cate un camp, iar apoi cei 2 fac schimb de caiete si fac completari. Observa contradictia dintre titlul poeziei si al volumului. Completeaza fisa, apoi citesc 2-3 raspunsuri (3 min.+2 min.). Recitesc individual poezia, exprimandu-si ulterior nelamuririle: versurile nu sunt grupate in strofe, nu au rima sau ritm, iar masura lor variaza; poezia e alcatuita doar din doua enunturi - o fraza ampla si o concluzie; cuvantul ochii se repeta de trei ori in mod explicit, iar o data prin intermediul metaforei din titlu etc. Rezolva sarcinile primite: 1.Prozodia (ex.2, 3/ pag.9) 2.Punctuatia (ex.1, 2/pag. 9) 3.Cuvinte - cheie (ex. 1, 2, 3/ pag. 11) 4.Eul liric (ipostaza, marci, sentimente) 5. Procedee artistice (imagini artistice, figuri de stil) Lucrand in perechi, observa ca in Izvorul noptii exista referiri la portretul fizic al iubitei, ca eul liric i se adreseaza direct, ca aici iubita este reala. al iubitei Iubita imprumuta trasaturi specifice naturii (ochii ei sunt izvor), careia-i imprumuta la randu-i din frumusetea ei; iubita si natura par a se naste una din cealalta. Opteaza pentru o varianta, motivandu-si alegerea. Constata ca ambele variante sunt potrivite pentru a numi tema poeziei. Alcatuiesc planul, ascultand versurile poeziei blagiene in interpretarea muzicala a lui Florin Bogardo. |
Activitate individuala Activitate in perechi Activitate in perechi Activitate individuala Activitate frontala Activitate pe grupe Activitate in perechi activitate frontala Activitate individuala Activitate pe grupe |
ANEXA 1
TEST - VOCABULAR
b)analfabet, descuiat, stramos;
c)incercuit, descurajat, inegalitate.
In enuntul A ajuns pana dincolo de podul de la iesirea din sat exista:
a)un cuvant derivat cu prefix:
b)un cuvant compus:
c)un cuvant derivat si un cuvant compus.
5. Valorile morfologice ale cuvintelor subliniate din enuntul Vara a trecut sunt:
a)substantiv comun, prepozitie simpla;
b)adverb de timp, verb predicativ;
c)substantiv comun, verb auxiliar.
Subliniaza paronimul utilizat corect:
7. Sunt numai omonime lexicale in seria: a) mare, centru, vin;
b)broasca, par, arc;
c)lin, masa, calcul.
Identifica intre cuvintele de la exercitiul 9 doua omonime totale.
Alcatuieste enunturi cu omofonele cei/ ce-i.
Pentru fiecare raspuns corect se acorda cate 1 punct.
Se acorda 1 punct din oficiu.
Barem de corectare
dinti - 1p
umbreluta - 1p
c) - 1p
c ) - 1p
c) - 1p
s-au aliniat; familiale; omis; elucidat - 0,25x 4= 1p
b) - 1p
broasca, par - 1p
Ex: Ce-i cu tine?
Cei trei muschetari sunt personajele unui roman. - 0,50x 2= 1p
Din oficiu: 1p
ANEXA 2
Alege unu-doua dintre cuvintele care se potrivesc starii tale sufletesti de dupa ascultarea poeziei, motivandu-ti alegerea:
incantare linistire tristete melancolie nedumerire |
pentru ca |
|
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare: |
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |