QReferate - referate pentru educatia ta.
Cercetarile noastre - sursa ta de inspiratie! Te ajutam gratuit, documente cu imagini si grafice. Fiecare document sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Documente pedagogie

DE LECTIE Clasa: a VI-a - Biologie - Maimutele



PROIECT DE LECTIE


Clasa: a VI-a

Aria curiculara: Stiinte

Obiectul: Biologie

Unitatea de invatare: Mamifere

Subiectul: Maimutele

Scopul lectiei: Obiective operationale:

La sfarsitul lectiei elevii trebuie sa fie capabili sa realizeze urmatoarele:

a)    sa recunoasca unele specii de maimute

b)    sa cunoasca caracteristicile generale ale maimutelor



c)    sa evidentieze caracterele de superioritate ale maimutelor fata de alte mamifere si asemanarile lor cu omul

Tipul lectiei: mixta

Demersul didactic:

a)    resurse procedurale

observatia independenta si dirijata

conversatia euristica

explicatia

modelarea

b) resurse materiale

manual

mulaj

atlas anatomic

planse

Forma de organizare: frontal, pe grupe

Evaluare: evaluare formativa prin rezolvarea unei fise de evaluare si prin chestionare orala

Locul desfasurarii: laboratorul de biologie

Bibliografie:

  • Partin Zoe, Aglae Ionel, "Biologie-Manual pentru clasa

a VI-a", Editura Humanitas, Bucuresti, 1998

  • Irina Pop, Adriana Barna, "Portofoliu pentru practica pedagogica la biologie",

Editura Presa Universitara Clujeana

  • Maria Brandusoiu, Constanta Androne, "Biologie-Manual pentru clasa a VI-a", Editura

Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 2007

  • C. Bogoescu, A. Stoicescu, Al. Dabija, "Biologie-Manual pentru clasa a VI-a", Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1996





Desfasurarea lectiei


ETAPELE LECTIEI

ACTIVITATEA  PROFESORULUI

ACTIVITATEA

ELEVILOR

Organizarea clasei

Pregateste materialul didactic

Citirea catalogului

Isi pregatesc caietul de biologie, manualul si atlasele

Verificarea cunostintelor

Coversatie euristica pe baza lectiilor anterioare

Elevii vor raspunde intrebarilor

Anuntarea temei si obiectivelor

Anunta si scrie pe tabla tema lectiei si prezinta obiectivele care exprima ceea ce elevii trebuie sa cunoasca la terminarea lectiei

Noteaza in caiete tilul lectiei si urmaresc obiectivele

Dirijarea invatarii

Distribuie elevilor atlase zoologice si pune plansele la vedere

Elevi vor fi impartiti in 4 grupe si trebuie sa noteze pe baza "cartii de vizita" primite a animalelor si din atlas cateva caracteristici ale maimutelor

Discutam adaptarile maimutelor la catarat si asemamarile cu omul

Apoi realizam schita la tabla


Raspund la intrebari

Iau notite

Unii elevi vor fi numiti si vor veni sa arate pe mulaj vasele sangvine


Evaluare performantei

Chestionarea orala si notarea elevilor prin plusuri sau minusuri pe tot parcursul

Raspund la intrebari

Asigurarea feed-back-ului

Pentru a fi sigura ca elevi au inteles vom face o scurta recapitulare in care profesorul adreseaza intrebari pentru fixarea cunostintelor

Elevi raspund la intrebari si pun la randul lor intrebari daca au neclaritati







Schita lectiei



Maimutele

CERCOPITECUL:

►traieste in mediul arboricol

►corp acoperit cu blana

►ochii asezati in fata

►membrele au cate 5 degete cu unghii-degetul mare este opozabil

►este un animal omnivor

►comportament variat

GORILA:

►este o maimuta fara coada

►este arboricola

►are picioarele anterioare mai lungi decat cele posterioare

URANGUTANUL:

►membre anterioare foarte lugi si cele posterioare scurte s strambe

►traieste izolat

►este arboricol

►se hraneste cu frunze, fructe si muguri

►nu are coada

CIMPANZEUL:

►frecvecvent intalnit in gradinile zoologice

►este un animal jucaus

►starmos al omului

►nu are coada




Le-am facut niste fise de lucru pe care au un rebus pe 2 randuri si vor avea fisa cu fiecare animal ca sa poate scrie pe grupe despre fiecare animal. Rebusurile le-am atasar dar fisele inca nu leam terminat.







Numele si prenumele..


Cls. a VI-a Data: .


FISA DE LUCRU


A-B .. seamana cel mai mult cu omul.

  1. Maimutele superioare nu au..
  2. ..isi poarta puiul la piept.
  3. Cimpanzeulomul
  4. ..este o maimuta cu coada.
  5. Cercopitecul arede culoare galbena.  
  6. Cercopitecul este un animal.
  7. Urangutanul traieste.
  8. Maimutele cu coada se numesc.
  9. Maimutele fara coada se deplaseaza prin..
  10. Mamifere isi hranesc puii cu lapte produs de   

A














































































B





Cls. A VI-a    Data:


FISA DE LUCRU


A-B .. este o maimuta cu coada.

1 - .. seamana cel mai mult cu omul.

2- Maimutele cu coada se numesc

3 - Maimutele fac parte din grupa

4 - Urangutanul consuma mai ales

5 - . isi poarta puiul la piept.

6- Maimutele care se aseamana cu omul se numesc .

7 - Membrele au 5 degete prevazute cu

8 - La . membrele posterioare sunt scurte si strambe.

9 - Din cauza .. maimutele fara coada nu pot alerga.

10 - Majoritatea maimutelor traiesc in mediul . . . . . . . . . . . . ..

11 - Maimutele fara coada se numesc . . . . . . . . . . . . . . . .

12 - Mamiferele isi hranesc puii cu .




A












































































































B

Nu se poate descarca referatul
Acest document nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte documente despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }