| Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie | 
| Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica | 
| Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza | 
| Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana | 
| Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing | 
| Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie | 
| Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism | 
COLEGIUL TEHNIC "MIHAI BACESCU"
FALTICENI - JUD. SUCEAVA
PROIECT DE LECTIE
| 
    Secvente didactice Obiective operationale  |  
    Timp  |  
    Continuturi vizate  |  
    Strategii didactice  |  
    Probe de evaluare  | 
  ||
| 
    Forme de organizare  |  
    Resurse procedurale  |  
    Resurse materiale  | 
  ||||
  Moment introductiv |  
   1 min.  |  
   Se consemneaza absentii, se verifica starea tehnica a calculatoarelor din laborator  |  
   Frontal  |  
   Conversatia  |  
    |  
    | 
 
| 
   I. Captarea atentiei elevilor  |  
   1 min.  |  
   Se precizeaza scopul activitatii didactice.  |  
   Frontal  |  
   Conversatia  |  
    |  
    | 
 
| 
   Actualizarea cunostintelor dobandite anterior  |  
   5 min.  |  
   Operatiuni pregatitoare. Reamintirea unor tag-uri.  |  
   Frontal  |  
   Conversatia  |  
    |  
    | 
 
| 
   Anuntarea temei lectiei si a competentelor specifice  |  
   2 min.  |  
   Se precizeaza competentele specifice  |  
   Frontal  |  
   Expunerea  |  
    |  
    | 
 
| 
   II. Prezentarea noului continut si a sarcinilor de invatare  |  
   2 min.  |  
   Tagurile Form, Input, si Select  |  
  Frontal Individual |  
   Conversatia Brainstorming  |  
   Video-proiector Fise de lucru  |  
  Elevii vor determina elementele necesare pentru completarea unui formular | 
 
| 
   Dirijarea invatarii  |  
   33 min.  |  
   Comanda < < METHOD =metoda> <!-continut
  formular -->   </ Parametrii comenzii <INPUT> sunt urmatorii: - type indica tipul campului de intrare; - name indica numele simbolic al valorii campului; - value precizeaza continutul prestabilit al campului (daca acesta este un camp de tip text); - checked precizeaza faptul ca respectivul camp este initial validat (pentru butoane radio sau casete de validare); - size precizeaza numarul caracterelor casetei afisate; - maxlength precizeaza numarul maxim acceptat de caractere (pentru campuri de tip text).  |  
  FrontalIndividual Lucru pe grupe  |  
  ConversatiaExercitiul Lucrul pe calculator  |  
   Fise de lucru  |  
  Elevii vor rezolva cerintele formulate in fisa de lucru | 
 
| 
    |  
    |  
   Cele mai uzuale valori pe care le poate lua parametrul type sunt: text, password, checkbox, hidden, file, radio, submit, image si reset Cu ajutorul tag-ului <SELECT> poate fi creat un meniu derulant de optiuni. Intre opening tag-ul si closing tag-ul acestei comenzi trebuie sa apara un nou tag, <OPTION>, care va permite definirea fiecarei optiuni a meniului. Parametrii tag-ului <SELECT> sunt: - name indica numele meniului derulant; - size indica numarul optiunilor afisate in acelasi timp; - multiple indica faptul ca utilizatorii pot selecta mai mult decat o optiune. Pentru a specifica faptul ca o anumita optiune este prestabilita trebuie sa folositi atributul SELECTED al tag-ului <option> corespunzator optiunii respective. Comanda <TEXTAREA> va permite sa inserati in formularul dumneavoastra o caseta de tip text care sa contina mai multe linii. Parametrii acestei comenzi sunt name, rows si col, indicand numele, numarul de linii, respectiv numarul de coloane al casetei.  |  
   |  
    |  
    |  
   | 
 
| 
   |  
   5 min.  |  
   Prin intrebari scurte, precise precum si prin observarea modului in care sunt rezolvate cerintele din fisa de lucru, profesorul verifica daca elevii sunt capabili de performanta minimala preconizata.  |  
  FrontalIndividual  |  
   Conversatia  |  
    |  
  Realizarea unui formular dat. | 
 
| 
   Asigurarea feed-back-ului  |  
   1 min.  |  
   Profesorul informeaza elevii cu privire la nivelul performantei.  |  
  Frontal |  
   Expunerea  |  
    |  
   | 
 
	  
Acest document nu se poate descarca
	  
| E posibil sa te intereseze alte documente despre:
               | 
        
| Copyright © 2025 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site.  { Home } { Contact } { Termeni si conditii }  | 
  
Documente similare: 
  | 
		  
									ComentariiCaracterizari
  | 
									
Cauta document |