Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DE LECTIE
Data
Clasa: a XI-a
Disciplina: Pedagogie
Continut: Educatia estetica
Tipul lectiei: Dobandire de noi cunostinte
Obiective operationale
Cognitive -sa defineasca educatia estetica si sa incadreze conceptul in sfera largita
a teoriei educatiei;
-sa diferentieze intre conceptul de "educatie estetica" si cel de "educatie artistica" si
sa stabileasca relatia de legatura intre cele doua concepte;
-sa enunte sarcinile educatiei estetice: formarea atitudinii estetice la elev
si dezvoltarea aptitudinilor creatoare in diferite domenii ale artei;
-sa ierarhizeze componentele atitudinii estetice in functie de gradul lor
de complexitate: gust estetic, judecata estetica, ideal estetic, sentimente si
convingeri estetice.
Afectiv-atitudinale: - sa adopte o atitudine activ-participativa in timpul lectiei;
-sa isi dezvolte capacitati de lucru in echipa, de comunicare si negociere
in cadrul acesteia.
Strategia didactica
Resurse metodologice explicatia, conversatia euristica, discutiile de grup,
matricea conceptului.
Resurse material: manual, material suport cu sinteza lectiei, fise de realizare
a matricei conceptului.
Forma de organizare: frontal, pe grupe
Evaluarea activitatii: la sfarsitul timpului de lucru, prin aprecieri verbale
Timp: 50 de minute
Locul desfasurarii: sala de clasa
Resurse bibliografice: Teoria Educatiei - manual pentru profil vocational
DESFASURAREA ACTIVITATII
Etapele activitatii |
Timp (minute) |
Activitatea propunatorului |
Activitatea elevilor |
Moment organizatoric |
|
Pregateste materialele necesare desfasurarii activitatii; Solicita elevilor sa isi puna ecusoane cu prenumele; |
Se pregatesc pentru desfasurarea activitatii |
Captarea atentiei |
|
Imparte clasa in grupe de 4-5 elevi si le cere sa-si aleaga un nume pentru echipa; |
Formeaza echipele de lucru si isi aleg numele pentru echipa |
Verificarea si reactualizarea cunostintelor anterioare |
|
Noteaza pe tabla conceptele cheie din lectia precedenta, identificate de elevi; Solicita fiecarei echipe sa gaseasca o serie de 5 trasaturi generale si particulare care fac din clasa a XI-a A un grup cu sintalitate proprie, urmand ca fiecare echipa sa prezinte trasaturile identificate; |
Stabilesc conceptele cheie ale lectiei anterioare si se implica in rezolvarea sarcinii formulate de propunator. |
Anuntarea titlului si a obiectivelor |
|
Anunta titlul noii lectii si il noteaza pe tabla |
|
Desfasurarea activitatii |
|
Imparte materialele suport; Defineste educatia estetica si realizeaza distinctia intre aceasta notiune si cea de educatie artistica; Prezinta sarcinile educatiei estetice; Solicita fiecarei echipe sa realizeze matricea conceptului pentru notiuni cheie precum: educatie estetica, atitudine estetica, gust estetic, judecata estetica, ideal estetic, sentimente si convingeri estetice. |
Manifesta interes pentru informatiile prezentate de propunator si se implica in realizarea sarcinii de lucru. |
Fixarea si asigurarea conexiunii inverse |
|
Realizeaza, la tabla, o schema cu toate conceptele cheie ale lectiei, pe baza indicatiilor primite de la elevi. |
Stabilesc legaturi intre notiunile de baza ale lectiei |
Evaluarea activitatii |
|
Face aprecieri cu privire la desfasurarea activitatii si ii incurajeaza pe elevi sa evalueze activitatea si sa-si autoevalueze gradul de participare. |
Fac aprecieri referitoare la modul de desfasurare al activitatii |
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |