Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DE LECTIE
Data: 12.05.2010
Clasa: a X-a C
Disciplina: Pregatire sportiva teoretica
Unitatea de continut: Metode si procedee utilizate in educatie fizica si in sport; Consumul energetic si tipuri de ratii alimentare, Igiena materialelor, instalatiilor si bazelor sportive.
Teme: Metode si procedee utilizate in educatie fizica si in sport (metodele verbale, metodele nonverbale); Consumul energetic si tipuri de ratii alimentare; Igiena materialelor, instalatiilor si bazelor sportive
Tipul lectiei: de recapitulare si sistematizare
Obiective operationale
O1 - sa defineasca corect termenii de metoda, procedeu metodic, ratia alimentara, regim alimentar,metabolism bazal, baza sportiva;
O2 - sa clasifice metodele dupa criteriul modulul de utilizare a informatiei, dupa extensia sferei de aplicare, dupa functia didactica, dupa modul de administrare a experientei, dupa formele de organizare a activitatii;
O3 - sa explice cel putin 3 metode verbale si o metoda nonverbala utilizate in educatie fizica si sport ;
O4 - sa enumere substantele nutritive (proteine, glicide, lipide) in alimentatie;
O5 - sa enumere cele doua categorii de vitamine care se gasesc in organism;
O6 - sa clasifice bazele sportive dupa criteriul naturii constructiei si al amplorii activitatii sportive;
O7 - sa enumere corect cele 4 categorii de amenajari din componenta unei baze sportive;
O8 - sa explice cel putin 3 din cerintele igienco-sanitare specifice bazelor deschise (terenuri, bazine de inot si partii de schi) si cel putin 3 din cerintele igienco-sanitare specifice bazelor inchise (sali de sport) ;
Strategii didactice:
a) Metode si procedee didactice: harta conceptuala, conversatia, conversatia examinatoare, explicatia, aprecierea.
b) Mijloace de invatamant: computer, videoproiector, prezentare in Power-Point, fisa aplicativa Harta Conceptuala (Anexa 1).
c) Forme de organizare: pe grupe, frontal, individual
Resurse didactice:
a) umane-clasa a X-a C formata din 25 elevi, specializarea polisportiv
b) temporale: 50 minute
c) bibliografice:
Dragnea, Adrian (coord.), Teoria educatiei fizice si sportului, Editura Fest, Bucuresti, 2002
Epuran, Mihai; Holdevici, Irina; Tonita, Florentina, Psihologia sportului de performanta-teorie si practica, Editura Fest, Bucuresti, 2001
Rata, Gloria, Didactica educatiei fizice si sportului, Editura PIM, Iasi , 2008
Designul lectiei
Etapele lectiei |
Ob. op. |
Activitate |
Strategii didactice |
|||
Profesor |
Elev |
Metode si tehnici didactice |
Mijloace de invatamant |
Forma de organizare |
||
1.Moment organizatoric 2 minute |
|
Verific conditiile necesare desfasurarii normale a lectiei, prezenta elevilor, functionarea calculatorului. |
Pregatesc caietele manualele creioanele , materialele necesare orei. |
Conversatia |
Calculator Video- proiector |
Frontala |
2.Precizarea continutului si obiectivelor unui plan de recapitulare 2 minute |
|
Profesorul reaminteste elevilor continutul care este supus recapitularii si sistematizarii. Profesorul prezinta in Power-point planul de recapitulare al lectiei. Plan de recapitulare -Definirea corecta a termenilor de metoda, procedeu metodic, ratia alimentara, regim alimentar, metabolism bazal, baza sportiva; -Clasificarea metodelor dupa criteriul modulul de utilizare a informatiei, dupa extensia sferei de aplicare, dupa functia didactica, dupa modul de administrare a experientei, dupa formele de organizare a activitatii; -Explicarea a cel putin 3 metode verbale si o metoda nonverbala utilizate in educatie fizica si sport ; enumerea substantele nutritive (proteine, glicide, lipide) in alimentatie; enumerea celor doua categorii de vitamine care se gasesc in organism; -Clasificarea bazelor sportive dupa criteriul naturii constructiei si al amplorii activitatii sportive; -Enumerarea corecta a celor 4 categorii de amenajari din componenta unei baze sportive; -Explicarea a cel putin 3 din cerintele igienco-sanitare specifice bazelor deschise (terenuri, bazine de inot si partii de schi) si cel putin 3 din cerintele igienco-sanitare specifice bazelor inchise (sali de sport) ; |
Elevii sunt atenti la explicatiile profesorului |
Explicatia Explicatia Prezentare in Power-Point |
Calculator Video- proiector |
Frontala Frontala |
3. Recapitularea dupa planul stabilit 40 minute |
O1 O2 O3 O1 O4 O5 O1 O6 O7 O8 |
Ce este metoda ? Ce este procedeul metodic ? Profesorul propune elevilor completarea, in mod individual, in timp de 3 minute, a fisei aplicative Harta conceptuala (Anexa 1). In faza de sintetizare a cunostintelor, profesorul solicita elevilor explicitarea cu cel putin 3 metode verbale si o metoda nonverbala. Un alt aspect important al pregatirii pentru activitatea de performanta este dat de alimentatia rationala. Enumerati substantele nutritive in alimentatie. Enumerati cele doua categorii de vitamine. Definiti baza sportiva. Clasificati baza sportiva si enumerati tipurile de amenajari care compun o baza sportiva. Enumerati 3 din cerintele igienco-sanitare specifice bazelor deschise (terenuri, bazine de inot si partii de schi) si 3 din cerintele igienco-sanitare specifice bazelor inchise (sali de sport). |
Metoda este o modalitate de lucru pentru atingerea unor obiective de natura motrica, cognitiva, fizica, functionala, afectiva. Procedeul metodic reprezinta modalitatae particulara, obiectiva de aplicarea unei noi metode. Elevi completeaza Harta conceptuala Elevii raspund solicitarilor profesorilor. Elevii definesc urmatoarele concepte: metabolism bazal, ratie alimentara, regim alimentar. Substantele nutritive in alimentatie sunt: proteine, glucide, lipide, apa, saruri minerale, vitamine. Vitaminele sunt : hidrosolubile si liposolubile. Baza sportiva reprezinta o constructie sau amenajare speciala, permanenta sau temporara, care impreuna cu anexele socio-sanitare necesare si instalatiile si materialele adecvate asigura practicarea exercitiilor fizice si a sportului in conditii de siguranta. Dupa natura constructiei, bazele sportive se clasifica in: -baze sportive deschise, unde activitatea se desfasoara in functie de anotimp (stadioane, bazine de inot, partii de schi etc); -baze sportive inchise, care permit desfasurarea activitatii pe tot parcursul anului (sali, piscine etc). In functie de amploarea activitatii sportive, se disting: -baze sportive simple, destinate unei singure ramuri sportive (teren de fotbal, volei, baschet, tenis, sala de gimnastica, de judo, box etc); -baze sportive complexe, destinate practicarii mai multor ramuri sportive (sali polivalente, complexe sportive). Fiecare baza sportiva cuprinde: -amenajari de baza, la nivelul carora se practica exercitiile fizice si sportul (terenul propriu-zis, bazinul de inot etc ); -amenajari auxiliare sanitare, destinate asigurarii unor activitati care au legatura directa cu practicarea exercitiilor fizice (garderoba, vestiar, cabinet medical, grupuri sanitare, sauna si altele); -amenajari auxiliare administrative, destinate asigurarii conditiilor materiale in care se desfasoara antrenamentele si competitiile (magazii pentru echipament si materiale, ateliere de intretinere si reparatii, restaurant-cantina etc); -amenajari pentru spectatori, care pot fi simple spatii destinate publicului sau tribune moderne cu spatii comerciale, grupuri sanitare etc. Cerinte igienice pentru bazele sportive deschise: -terenul (solul) trebuie sa aiba granulatii mari, uniforme, care sa ii confere un grad mare de porozitate, respectiv o mai mare permeabilitate; -terenul trebuie sa fie insorit, cu o panta suficient de mare, care sa asigure scurgerea apei; -amplasarea bazei sportive trebuie sa se faca in functie de gradul de poluare a aerului, directia vantului dominant, alimentarea cu apa potabila, posibilitatea de evacuare a apelor reziduale; -orientarea bazei se va face cu axa lunga pe directia nord-sud; -pe langa terenul propriu-zis, trebuie sa se asigure si un spatiu de siguranta, de cel putin 3 metri de jur imprejurul terenului; -instalatiile si materialele sportive trebuie sa respecte cerintele regulamentare, pe de o parte, iar pe de alta parte, trebuie sa fie bine intretinute; -spatiul pentru public, respectiv tribuna, trebuie amplasata fie pe latura lunga, fie pe doua laturi sau pe toate cele patru laturi; -terenurile sportive trebuie prevazute cu grupuri sanitare destinate sportivilor si, dupa caz, spectatorilor; -in baze trebuie sa existe cai de comunicatie, dispuse de asa maniera incat sa asigure accesul usor al publicului, dar si evacuarea rapida in caz de urgenta. Cerinte igienice pentru salile de sport: -sala va fi orientata cu axa lunga pe directia est-vest; -podeaua trebuie sa fie compacta, elastica, neteda si calduroasa, sa nu fie alunecoasa, si sa atenueze zgomotul; -microclimatul trebuie sa asigure conditii favorabile: temperatura de 16-18 grade Celsius; umiditatea intre 35-65%; curentii de aer sa nu depaseasca 0,5 m/s; - sa se asigure o buna ventilatie, respectiv schimbarea aerului viciat cu cel curat, de afara; -iluminatul natural sa se faca prin ferestre orientate spre sud, sud-est, sau sud-vest; -iluminatul artificial se face cu ajutorul lampilor electrice si trebuie sa satisfaca urmatoarele cerinte: sa aiba o intensitate suficienta si limina sa fie repartizata uniform, sa nu vicieze aerul si sa nu degaje caldura; sa nu produca puncte stralucitoare sau contraste (umbre); sa nu prezinte pericol de incendiu; - spatiul de siguranta prevede ca, de jur-imprejurul terenului, sa existe un spatiu liber, de 3 metri latime, pana la pereti sau tribuna; -aparatele, materialele trebuie depozitate intr-o incapere alaturata; -spatiul pentru public trebuie sa asigure 0,50-0,80 metri pentru fiecare spectator. |
Conversatia examinatoare Prezentare in power point Harta conceptuala Conversatia examinatoare Conversatia examinatoare Conversatia examinatoare Conversatia examinatoare Conversatia examinatoare Conversatia examinatoare |
Computer Video-proiector Computer Video-proiector Computer Video-proiector Computer Video-proiector Computer Video-proiector Computer Video-proiector Computer Video-proiector Computer Video-proiector |
Frontala Individuala Frontala Individuala Frontala Individuala Frontala Individuala Frontala Individuala Frontala Individuala Frontala Individuala |
4. Aprecierea activitatii elevilor 3 minute |
|
Profesorul face aprecieri colective si individuale, prin note si calificative. |
Elevii sunt atenti la aprecierile profesorului. |
Aprecierea |
|
Frontala individuala |
5.Tema pentru acasa 1 minut |
|
Profesorul anunta activitatea didactica viitoare: evaluarea prin teza semestriala. |
Elevii sunt atenti la explicatiile profesorului. |
Conversatia |
|
Frontala |
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare: |
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |