| Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie | 
| Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica | 
| Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza | 
| Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana | 
| Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing | 
| Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie | 
| Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism | 
PROIECT DE LECTIE
Tema: Imaginea de sine si perceptia ei sociala
Tipul lectiei : Formare de priceperi si deprinderi
Competente generale : Aplicarea cunostintelor specifice psihologiei in rezolvarea unor situatii problema precum si analiza posibilitatilor personale de dezvoltare
Competente specifice :
-sa intocmeasca in grup o lista cu sfaturi pentru parinti si profesori pentru ca ei sa contribuie optim la formarea copiilor si adolescentilor
-sa exemplifice modalitati de imbunatatire a imaginii personale
-sa interpreteze un joc de rol , ilustrand portretul unui om cu o imagine de sine negativa
Metode si procedee : brainstorming, joc de rol
Forma de organizare : in grupuri mici
Material didactic : fise de lucru pentru fiecare grup
Material bibliografic: internet
Desfasurarea activitatii:
Sfaturi pentru parinti si profesori
| 
    |  
   Incepator 5 p  |  
   In dezvoltare 7 p  |  
   Realizat 10 p  |  
   Scor elev  |  
   Scor prof  | 
 
| 
   Caracter stiintific  |  
   Informatia stiintifica utilizata inadecvat, predomina conceptele empirice.  |  
   Insuficienta utilizare a informatiei stiintifice, intelegere lacunara a conceptelor.  |  
   Informatia stiintifica e utilizata bine, dovedeste o buna intelegere a majoritatii conceptelor.  |  
    |  
    | 
 
| 
   Caracter aplicativ  |  
   Informatie teoretizata, lipseste aplicabilitatea acesteia.  |  
   Aspecte teoretice imbinate cu aspecte care pot fi aplicate.  |  
   Aplicabilitate mare a informatiei prezentate.  |  
    |  
    | 
 
| 
   Originalitate  |  
   Idei reproduse din alte surse, originalitate absenta.  |  
   Putine aspecte originale.  |  
   Idei care prezinta multe aspecte originale.  |  
    |  
    | 
 
| 
   PUNCTAJ  |  
    |  
    |  
    |  
    |  
    | 
 
Planul de dezvoltare personala
| 
    |  
    Incepator 5 p  |  
    In dezvoltare 7 p  |  
    Realizat 10 p  |  
   Scor elev  |  
   Scor prof  | 
 
| 
   Caracter stiintific  |  
   Informatia stiintifica utilizata inadecvat, predomina conceptele empirice.  |  
   Insuficienta utilizare a informatiei stiintifice, intelegere lacunara a conceptelor.  |  
   Informatia stiintifica e utilizata bine, dovedeste o buna intelegere a majoritatii conceptelor.  |  
    |  
    | 
 
| 
   Caracter aplicativ  |  
   Informatie teoretizata, lipseste aplicabilitatea acesteia.  |  
   Aspecte teoretice imbinate cu aspecte care pot fi aplicate.  |  
   Aplicabilitate mare a informatiei prezentate.  |  
    |  
    | 
 
| 
   Originalitate  |  
   Idei reproduse din alte surse, originalitate absenta.  |  
   Putine aspecte care pot fi considerate originale.  |  
   Idei care prezinta multe aspecte originale.  |  
    |  
    | 
 
| 
   PUNCTAJ  |  
    |  
    |  
    |  
    |  
    | 
 
Joc de rol
| 
    |  
    Incepator 5 p  |  
    In dezvoltare 7 p  |  
    Realizat 10 p  |  
   Scor elev  |  
   Scor prof  | 
 
| 
   Realism  |  
   Realism scazut, situatii si interpretare fortate, senzatie de neautenticitate  |  
   Unele aspecte pot fi considerate realiste, altele sunt putin fortate, interpretare slab autentica.  |  
   Realismul interpretarii este prezent, situatiile au un grad mare de realism.  |  
    |  
    | 
 
| 
   Semnificatia situatiei alese  |  
   Situatie deloc/foarte putin semnificativa in raport cu sarcina.  |  
   Situatie semnificativa intr-o oarecare masura.  |  
   Situatie semnificativa si relevanta in raport cu tema.  |  
    |  
    | 
 
| 
   Originalita-te  |  
   Material/infor-matie/idei reproduse din alte surse, originalitate absenta.  |  
   Putine aspecte care pot fi considerate originale.  |  
   Material/infor-matie/idei care prezinta multe aspecte originale.  |  
    |  
    | 
 
| 
   PUNCTAJ  |  
    |  
    |  
    |  
    |  
    | 
 
	  
Acest document nu se poate descarca
	  
| E posibil sa te intereseze alte documente despre: | 
| Copyright © 2025 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site.  { Home } { Contact } { Termeni si conditii }  | 
  
Documente similare: 
  | 
		  
									ComentariiCaracterizari
  | 
									
Cauta document |