Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
Obiectul: Istorie Clasa: a VIII-a
Subiectul activitatii: Monarhia si partidele politice
Proiect de activitate didactica
Obiective operationale
La sfarsitul activitatii elevul trebuie:
sa defineasca termeni precum: sistem pluripartit, liberalism, taranism, ideologie totalitara ;
sa inteleaga rolul pe care l-au jucat partidele politice in consolidarea Romaniei Mari;
sa descopere asemanarile si deosebirile dintre ideologiile politice;
sa aprecieze rolul avut de unele personalitati politice in perioada interbelica.
Analiza resurselor:
Obiectivele stabilite sunt in concordanta cu programa scolara si sunt realizabile intr-o activitate de 100 de minute.
Elevii au capacitati intelectuale suficiente pentru a intelege notiunile de: sistem pluripartit, liberalism, taranism, ideologie totalitara.
Conditiile materiale existente permit realizarea obiectivelor.
Elaborarea strategiei:
Metode de instruire: conversatia, explicatia, demonstratia cu ajutorul hartii ,problematizarea
Materiale si mijloace de invatamant: manualul, creta colorata, Istoria universala in texte, pag. 232 -233.
Scenariul didactic
Etapa |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
Continut conceptual |
1. Captarea atentiei |
Spune care este titlul lectiei si importanta acesteia |
Asculta si devine interesat |
Dupa 1918 se trece de la un sistem politi bipartit la unul pluriparit. Votul universal si reforma agrara provoaca disparitia Partidului Conservator. Aparitia minoritatilor nationale a dus la formarea unor partide ale acestora: Uniunea Maghiara, Partidul Maghiar din Romania, Partidul German, Uniunea Evreilor din Romania. Partidul National Liberal ramane cel mai puternic si stabil, fiind condus de Ionel IC Bratianu si apoi de fratii sai Vintila si Dinu. Doctrina acestuia - liberalismul- promova ca si categorie dominanta burghezia, care trebuia sa faureasca o economie capitalista prospera de tip occidental. Politica lor -" prin noi insine". In 1818 s-a format Liga Poporului ce a avut succes datorita prestigiului conducatorului sau Alexandru Averescu. Tot in 1918 a luat fiinta Partidul Taranesc la initiativa unui grup de invatatori, preoti si tarani condusi de Ion Mihalache. In 1926 prin fuziunea Partidului Taranesc cu Partidul National Roman din Transilvania, se formeaza Partidul National Taranesc. Are ca ideologie taranismul, ce considera ca baza economica a tarii o constituie taranimea si aceasta, beneficiind de votul universal si de reforma agrara, ar trebui sa conduca societatea romaneasca. A promovat "politica portilor deschise". Conducatorul sau a fost Iuliu Maniu. Partidul Social Democrat a trecut prin mari schimbari dupa 1918. s-a radicalizat si s-a transformat in P Socialist, din care s-a desprins o aripa radicala- P. Comunist. In 1927 a revent la titulatura de PSD , fiind condus de Constantin Titel Petrescu. Socialistii militau pentru preluarea conducerii de catre clasa muncitoare, iar comunistii vroiau sa desfiinteze Romania Mare. Prima miscare politica de dreapta a fost Liga Apararii National-Crestine condusa de AC Cuza, in 1923. In 1927 s-a infiintat sub conducerea lui Corneliu Zelea Codreanu Legiunea Arhanghelului Mihail, devenita in 1930 Garda de Fier. Ideologia ei totalitara de dreapta promova traditionalismul, ortodoxia, antisemitismul, antiparlamentarismul. |
2. Enuntarea obiecti velor lectiei noi |
Comunica elevilor obiectivele |
Asculta |
|
3. Reactualizarea celor invatate anterior |
Cere elevilor sa: -defineasca termenii Monarhie constitutionala, Regenta, Restauratie, regim autoritar; -sa prezinte activitatea primilor doi monarhi constitutionali; -sa descrie felul in care a aparut si s-a rezolvat "criza dinastica" -sa identifice modalitatile de actiune ale lui Carol al II-lea in incercarea sa de a instaura un regim autoritar |
Raspund |
|
4. Prezentarea noului continut si a sarcinilor de invatare |
Explica termenii de : sistem politic pluripartit, liberalism, taranism, ideologie totalitara. Numeste cateva personalitati care si-au pus amprenta pe evolutia politica interbelica. |
Asculta si noteaza |
|
5. Conducera noii invatari |
Explica rolul politicilor principalelor partide in contextual necesitatii de noi reforme si al crizei economice mondiale. Face comparatii intre pozitiile democratice si cele totalitare de stanga si de dreapta. |
Asculta si noteaza |
|
6.Obtinerea performantei |
Cere elevilor sa raspunda unor intrebari legate de asemanari intre ideologiile democratice , respective intre cele totalitare. |
Raspund la intrebari |
|
7. Asigurerea feed-back-ului |
Cere elevilor sa resolve urmatoarea intrebare -problema: daca partidele politice democratice nu s-ar fi lasat compromise de Carol al II-lea, ar mai fi ajuns Garda de Fier al treilea partid politic la alegerile din decembrie 1937? |
Rezolva cerinta |
|
8. Intensificarea retentiei |
Apreciaza activitatea desfasurata |
Asculta aprecierile profesorului |
|
9.Evaluarea performantei |
Cere elevilor sa rezolve un test, sa repete definitiile din lectie |
Rezolva testul |
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre:
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare: |
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |