| Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie | 
| Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica | 
| Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza | 
| Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana | 
| Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing | 
| Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie | 
| Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism | 
Proiect de lectie
Profesor:
Liceul teoretic Lucian Blaga, Bucuresti
Data: 11.03.2008
Clasa: aXa E
Disciplina: PSIHOLOGIE
Titlul lectiei: TEMPERAMENTUL
Tipul lectiei: dobandire de noi cunostinte
Durata: 50 minute
Competente specifice: (conform programei)
Obiective operationale:
La finalul lectiei elevii trbuie sa fie capabili sa:
O1: defineasca Temperamentul
O2: precizeze tipologiile temperamentale
O3: explice tipologiile temperamentale
O4: exemplifice tipologiile temperamentale
O5: argumenteze rolul temperamentului in structura personalitatii
O6: se identifice tipologia sa temperamentala predominanta
Resurse materiale: chestionare, tabla, test de temperament
Metode si mijloace: conversatia, explicatia, lucrul individual si pe grupe
Desfasurarea lectiei
| 
    |  
   Etapele lectiei  |  
   Timp  |  
   Ob.  |  
   Continuturi  |  
   Activitatea profesorului  |  
   Activitatea elevului  |  
   Evaluare  | 
 
| 
   I  |  
   Moment organizatoric  |  
    |  
    |  
    |  
   Notarea absentelor Pregatirea materialelor  |  
   Orientarea atentiei catre profesor  |  
   Observa clasa  | 
 
| 
   II  |  
   Actualizarea cunostintelor  |  
    |  
    |  
   Personalitatea - definitie - modele de analiza  |  
   Formuleaza intrebari Corecteaza raspunsurile gresite  |  
   Dau raspunsuri  |  
    Frontala  | 
 
| 
   III  |  
   Trecerea la lectia noua  |  
    |  
    |  
   Laturile Personalitatii  |  
    |  
    |  
    | 
 
| 
   IV  |  
   Anuntarea temei noi  |  
    |  
    |  
   TEMPERAMENTUL  |  
   Scrie titlul pe table Comunica elevilor obiectivele operationale  |  
   Noteaza titlul in caiete  |  
    | 
 
| 
   V  |  
   Dobindirea noilor cunostinte  |  
    |  
   O1 O2 + O3 O4 O5  |  
   1.Def temperamentului 2+3.Tipologii temperamentale (enumerare si explicare): - conform Hippocrate si Galenus - conform Pavlov - conform Jung si Eysenck - conform Scolii Franco-Olandeze 4.Exemplificarea tipologiilor temperamentale 5.Rolul temperamentului in structura personalitatii 6. Test de temperament  |  
   Conversatia Explica Exemplifica Cere exemple Explica Explica sarcina de lucru Verifica modul de realizare a sarcinii  |  
   Raspund la intrebari Raspund la intrebari Dau exemple Noteaza in caiete Prezinta rezultatul activitatii individuale Noteaza in caiete tipologia temperamentala corespunzatoare  |  
   Frontala Frontala Prin analiza rezultatelor activitatii Analiza raspunsurilor elevilor  | 
 
| 
   VI  |  
   Fixarea cunostintelor  |  
    |  
    |  
   Se reiau prin intrebari problemele discutate Test de temperament  |  
   Formuleaza intrebari  |  
   Raspund la intrebari Completeaza testul  |  
   Raspund la intrebari  | 
 
| 
   VII  |  
   Tema pentru acasa  |  
    |  
    |  
   Sa citeasca lectia din manual Sa descrie, argumentand, temperamentul colegului de banca  |  
   Formuleaza tema Indica paginile din manual  |  
   Noteaza ce tema au de facut  |  
    | 
 
	  
Acest document nu se poate descarca
	  
| E posibil sa te intereseze alte documente despre:
               | 
        
| Copyright © 2025 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site.  { Home } { Contact } { Termeni si conditii }  | 
  
Documente similare: 
  | 
		  
									ComentariiCaracterizari
  | 
									
Cauta document |