Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
DATA: 25.X.2007
CLASA: a IV-a
OBIECTUL: Istorie
SUBIECTUL: Razboaiele daco- romane
TIPUL LECTIEI: predare
STRATEGII DIDACTICE:
q Metode: conversatia, povestirea, explicatia, demonstratia, jocul didactic;
q Mijloace de invatamant: harta istorica "
q Bibliografie: manualul scolar, Didactica istoriei;
OBIECTIVE GENERALE:
Dobandirea de cunostinte referitoare la razboaiele daco-romane;
Dezvoltarea deprinderii de a citi lecturi istorice, insemnari ale marilor istorici antici;
Obiective operationale:
O.1 - sa inteleaga cauzele razboaielor daco- romane;
O.2 - sa inteleaga termenul de " provincie romana" si "romanizare";
O 3 - sa compare personalitatile celor doi mari conducatori: Decebal si Traian;
O.4 - sa stie indica la harta Sarmizegetusa si Tapae;
O.5 - sa simta mandrie prin faptul ca sunt romani;
Secventele lectiei |
Activitatea invatatorului |
Activitatea elevilor |
Met. si procedee |
Mijl. de invatare |
Evaluare |
a. Moment organizatoric b. Reactualizarea cunostintelor anterioare. .c. Predarea noilor cunostinte.Anuntarea lectiei noi. d. Dobandirea noilor cunostinte c. Fixarea cunostintelor f. Tema pentru acasa |
Inv. pregateste mijl. de inv. necesare desf[surarii orei Geto- dacii si romanii Inv. Imparte fiecarui elev cate un biletel cu o intrebare din lectia anterioara Razboaiele daco- romane Se apeleaza la cunostintele anterioare: Ce fel de tara era Dacia? Unde era asezata? Se anunta titlul lectiei si obiectivele. Se noteaza titlul lectiei pe tabla. 1. Cauzele razboaielor daco-romane Pe baza discutiilor anterioare se desprind cauzele; 2. Desfasurarea razb. daco- romane Razboiul din 101- 102 Se povesteste si se descrie desfasurarea razboiului evidentiind strategia dacilor si superioaritatea numarica a romanilor Razboiul din 105- 106 105 Traian reia ofensiva, se distrug fortificatiile dacice. Se va citi elevilor din caietul special lectura " Cum l-a infrant Traian pe Decebal" dupa D. Almas. Se vor imparti elevilor fise cu imagini din cele 2 razboaie. - fise cu exercitii aplicative. 3. Urmari Se vor prezenta urmarile cuceririi Daciei de catre romani Rezolvarea unui mic rebus. Se da cheia rebusului: aflat pe verticala va reprezenta locul unde a fost infranta oastea lui Decebal. Se cere elevilor sa-si insuseasca cunostintele referitoare la razb. daco- romane |
Elevii raspund formuland correct raspunsul sau povestind o mica parte din lectie. Elevii raspund; noteaza titlul noii lectii in caiet Elevii observa: - Dacia era o tara bogata; - politica de cucerire a Imperiului Roman; - Dorinta romanilor de a integra Dacia in Orbis Romanus; - elevii noteaza cauzele Elevii asculta si arata la harta cetatea Sarmizegetusa si locul unde Decebal este infrant- Tapae 101- armata romana patrunde in Dacia 102 - pacea grea incheiata cu romanii Elevii asculta lectura. Observa inilustratii cum romanii distrug fortificatiile dacice; asediul Sarmizegetusei si cucerirea ei; Decebal se sinucide - vor rezolva fise, vor citi citate Cassius - vor intelege ca in urma romanizarii s-a format poporul roman. T A P A E |
Conversatia Conversatia Observatia Conversatia, explicatia Observatia, conversatia, povestirea Observatia, conversatia. munca independenta Munca independenta Jocul didactic |
Harta istorica Harta, istorica, imagini Caietul special de istorie, fise Rebus istoruc |
Orala Orala Orala Orala frontala si individuala Scrisa Scrisa Orale individuale, generale |
Cauze: - bogatia Daciei;
dorinta Romei de a integra Dacia in Imperiul Roman
Desfasurare:
Primul razboi ( 101)
101 - armatele romane patrund in Dacia pe un pod de vase;
- infrangerea dacilor la Tapae;
- pacea incheiata cu Traian este foarte aspra pentru Decebal;
Al doilea razboi ( 105- 106)
105 - romanii distrug fortificatiile dacice;
106 - cetatea Sarmizegetusa este asediata si cucerita de romani;
- Decebal se sinucide;
Urmari:
a). se creaza provincia romana Dacia ( Transilvania, Banat, Oltenia si partea de V a Munteniei)
b) incepe romanizarea geto- dacilor;
c) dacii liberi sunt influentati de modul de viata al romaniloa.
Decebal Traian
( 87- 106 ) ( 98- 117 )
Columna lui Traian Podul de la Drobeta
Steagul dacilor Ostean dac
Decebal si Traian Scene de pe columna
Rezolvati urmatorul rebus. Pe coloana A- B veti afla locul unde a fost infranta oastea lui Decebal
A
1.
2.
3.
4.
5.
B
In luptele impotriva daco- getilor armatele romane au fost conduse de . . . . . . . . . . . . . . . ..
Dupa cel de-al doilea razboi romanii
au transfortat
Limba vorbita de romani era . . . . . . . . . . ..
Grecii ii numeau pe daci . . . . . . . . . . . .
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |