Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
Data: mai 2005
Scoala: "Mihai Eminescu", nr.6, Vaslui
Clasa: a IV-a M
Propunator:
Aria curriculara: OM SI SOCIETATE
Disciplina: Geografia Romaniei
Subiectul - Transporturile din capitolul "Schimburi, legaturi, comunicatii"
Tipul lectiei: de sistematizare si consolidare a cunostintelor
Obiective de referinta vizate:
1.2. - sa se orienteze in teren;
2.2. - sa foloseasca proceduri de inregistrare a datelor geografice observate;
2.3. - sa identifice si sa descrie caracteristici ale elementelor geografice;
- sa sesizeze si sa explice unele legaturi vizibile intre realitatile lumii inconjuratoare;
Obiectiv fundamental:
ð Recapitularea si sistematizarea cunostintelor referitoare la reteaua de cai de comunicatii si mijloacelor de transport
Obiective operationale:
La sfarsitul orei elevii vor sti :
O1 - sa rezolve sarcinile din fisele de lucru;
O2 - sa raspunda corect la intrebarile despre transporturi;
O3 - sa descopere vecinii Romaniei in jocul Harta cu buzunarase;
O4 - sa joace in echipe Tomanap;
O5 - sa rezolve cerintele din jocul Puzzle;
O6 - sa realizeze pe grupe jocul Rebus;
O7 - sa enumere cat mai multe exemple de mijloace de transport in jocul Cubul;
O8 - sa realizeze in echipa un cvintet despre un mijloc de transport;
O9 - sa alcatuiasca individual o scurta compunere "Calatorie in tara";
O10 - sa realizeze un desen despre un mijloc de transport;
Metode si procedee: exercitiul, conversatia euristica,activitatea independenta,
problematizarea, explicatia, lucrul pe grupe.
Forme de organizare: frontala, pe grupe, individuala.
Strategia didactica: dirijata.
Mijloace didactice: harta fizica a Romaniei, harta puzzle, cu buzunarase, fise de lucru, "Zarul geografic", clasor filatelic.
Resurse:
oficiale: "Curriculum
national", "Programa scolara pentru invatamantul primar", Bucuresti, 1998,
"Descriptori de performanta pentru invatamantul primar", Ed.
Pro-Gnoses
pedagogice: "Noul caiet de geografie", Victoria Pieptan-Dor,
Ed. Geneze, Bucuresti, 1992;
"Ghicitori si jocuri
geografice" , E. Nicoara, Ed. Aramis;
"Geografie"-
manual pentru clasa a IV-a;
"Metodica predarii Geografiei la clasele I-IV";
"Geografia
Romaniei", Manual pentru clasa a VIII-a.
umane: 20 elevi
spatiale: sala de clasa
|
|
|
"Harta cu buzunarase" |
|
|
|
"Tomanap" |
|
|
Jocul - Puzzle |
|
|
Joc "Rebus" |
|
|
"Zarul Geografic" |
|
|
|
|
"Harta cu buzunarase" |
|
|
|
"Tomanap" |
|
|
Jocul - Puzzle |
|
|
Joc "Rebus" |
|
|
"Zarul Geografic" |
|
|
|
|
|
"Harta cu buzunarase" |
|
|
"Tomanap" |
|
|
Jocul - Puzzle |
|
|
Joc "Rebus" |
|
|
"Zarul Geografic" |
|
DESFASURAREA LECTIEI
Nr. |
Secventele lectiei |
Timp |
Ob. |
Continutul si strategia didactica |
Evaluare |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Moment organizatoric |
|
|
Se asigura un climat de ordine si disciplina necesar desfasurarii in bune conditii a lectiei . Clasa este impartita in trei grupe: "Marinarii", "Aviatorii", "Drumetii veseli". Sunt impartite fisele de lucru pe grupe. J Elevii pregatesc cele necesare pentru ora: Atlas geografic, fise de lucru, caietul, portofoliu. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Verificarea lectiei anterioare |
|
|
Activitate frontala: Ce lectie ati avut de pregatit pentru astazi la ora de geografie. J Noi pentru astazi la ora de geografie am avut de pregatit lectia "Transporturile din capitolul "Schimburi, legaturi, comunicatii" ". |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Captarea atentiei |
|
|
Activitate frontala: Se vor citi cateva ghicitori. "Doua
linii paralele J Calea ferata "Ca
un sarpe este J Trenul "Pe
spinare de beton J Podul rutier "Pe
sub stancile carunte J Tunelul "Panglici
de asfalt J Soseaua asfaltata |
Aprecieri |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Anuntarea titlului si a obiectivelor operationale |
|
|
Se va anunta titlul lectiei noi si se va scrie pe tabla "Transporturile - Schimburi, legaturi, comunicatii"si apoi se vor enunta obiectivele operationale: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Dirijarea invatarii |
|
|
Activitate frontala De ce sunt importante caile de comunicatii pentru tara noastra? J Caile de comunicatii si mijloacele de transport constituie un element esential al activitatii economice sociale. Orice activitate umana este dependenta de transport. Ce fel de retea de comunicatii are Romania? J Tara noastra are o retea diversificata de cai de comunicatii: rutiere, feroviare, aeriene, fluviale, maritime, multimodale, speciale, mijloace de transport. Care sunt transporturile pe uscat? J Transporturile pe uscat sunt: pe cai ferate, pe o distanta de 11 500 km din care 3 800 km electrificati, si pe sosele, pe o distanta de 72 800 km din care 17 100 km modernizate. Cum se mai numesc transporturile pe caile ferate? J Transporturile pe calea ferata sunt denumite si transporturi feroviare, ce fac legatura intre Bucuresti si principalele orase a le tarii. Indicati pe harta magistralele feroviare. J Bucuresti - Craiova - Timisoara; Ce mijloace de transport se folosesc pe caile ferate? J Mijloacele de transport pe caile ferate sunt trenurile de marfa, de persoane(personal, accelerat, rapid, interciti, sageata albastra), iar pe caile feroviare subterane , metroul (Bucuresti). Ce rol au soselele? J Soselele leaga localitatile intre ele. Ele sunt pietruite sau asfaltate. Cum se mai numesc caile de comunicatii pe sosele? J Caile de comunicatii pe sosele se mai numesc cai rutiere. Cum se clasifica drumurile in functie de felul localitatilor pe care le leaga? J Drumurile comunale, judetene, nationale si europene. Care
sunt drumurile Europene ce traverseaza teritoriul tarii noastre? J Drumuri europene: E60
- Hamburg (Germania) - Oradea - Bucuresti - Constanta; Se da spre rezolvare, pe grupe jocul, "Harta cu buzunarase".Elevii vor primi jetoane cu numele tarilor vecine si le vor aseza pe harta. Folosind drumurile europene ar trebui sa stim care sunt vecinii tarii noastre. Ce autostrazi cunoasteti in tara noastra? J Bucuresti - Pitesti Ce mijloace de transport cunoasteti pe caile rutiere? J Mijloacele de transport pe caile rutiere sunt: vehicule agricole, vehicule cu tractiune animala (caruta, car, sareta), vehicule cu tractiune umana (bicicleta), vehicule de tonaj greu (camioane, tiruri), vehicule de transport persoane (autocar, autobuz, microbuz, autoturism). Se da pe grupe , spre rezolvare, de efectuat un joc "Tomanap". Castiga grupa care termina mai repede si aduna mai multe puncte. Cum se mai numesc transporturile pe apa? J Transporturile pe apa se mai numesc transporturi navale. Cum se realizeaza transporturile pe apa? J Transporturile pe apa se realizeaza pe Marea Neagra (maritime) si pe Dunare (fluviale), pe Canalul Dunare - Marea Neagra, pe Canalul Bega. Care sunt principalele porturi romanesti la Marea Neagra? J Principalele porturi romanesti la Marea Neagra sunt : Constanta, Mangalia si Sulina. Aceste porturi permit legaturi comerciale directe cu toate tarile care au iesire la ocean. Dar pe Dunare? J Principalele porturi romanesti pe Dunare sunt: Galati, Braila, Tulcea, Oltenita, Giurgiu, Drobeta-Turnu Severin. Care sunt mijloacele de transport naval? J Mijloacele de transport naval sunt: barca, salupa, slep, vaporul (petrolier, mineralier, nava de croaziera), yaht. Se da Jocul - Puzzle. "Un turist a venit in Romania si doreste sa viziteze locuri frumoase, dar are nevoie de un ghid. La o agentie de voiaj a primit niste hartii . taiate. Deoarece nu se poate descurca , va rog pe voi sa il ajutati sa refaca harta pentru a se putea orienta." Castiga grupa care termina prima. J Elevii rezolva cerinta jocului: asambleaza piesele hartii din bucatele, pe grupe sub forma de concurs. Care sunt transporturile pe calea aerului? J Transporturile pe calea aerului se numesc transporturi aeriene care permit realizarea celor mai lungi parcursuri in cel mai scurt timp. De unde decoleaza si unde aterizeaza avioanele? J Avioanele aterizeaza si decoleaza de pe aeroport. Care sunt aeroporturile internationale din Romania? J Aeroporturile internationale din Romania
sunt la: Care sunt aeroporturile pentru cursele interne? J Aeroporturile pentru cursele interne
sunt: Tulcea, Baia Mare, Cu cate orase si de pe ce continente are legaturi aeriene Romania? J Romania are legaturi aeriene cu aproximativ 50 de orase din Europa, America de Nord, Asia si Africa. Care sunt mijloacele de transport pe calea aerului? J Mijloacele de transport pe calea aerului sunt avioanele si elicopterele. Joc "Rebus". Ce fel de transporturi mai cunoasteti? J Transporturile mai pot fi multimodale
(combina mai multe feluri de mjloace de transport - feroviar, rutier, fluvial
si maritim): ferry-boat-ul din Constanta pana in portul turcesc Samsum, bac-ul,
transporturi transcontainerizate, si speciale: reteaua de inalta
tensiune si "Zarul Geografic". Se rostogoleste zarul care va avea scris pe fete: aeroporturi, porturi maritime, porturi fluviale, magistrale feroviare, drumuri europene, autostrazi. Fiecare grupa va enumera exemple din sarcina aleasa. J Liderii grupelor vor enunta cerinta rezolvata. |
Aprecieri Observare Aprecieri Observare Evaluare pe grupe Aprecieri Observare Evaluare pe grupe Aprecieri Observare Aprecieri pe grupe Aprecieri pe grupe |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Obtinerea performantei |
|
|
Activitate pe grupe Construiti, pe grupe, un cvintet despre calea de transport preferata. |
Aprecieri Observare |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Asigurarea retentiei si a transferului |
|
|
Buletin meteorologic "Calatorie prin tara" - compunere |
Aprecieri individuale |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Fixarea cunostintelor |
|
|
Activitate frontala. Se fixeaza cunostintele utilizand metoda "ciorchinelui", pe baza plansei-suport. Rubrica "Stiati ca . ." |
Aprecieri Observare |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Tema pentru acasa |
|
|
Realizati un desen in care sa ilustrati unul din tipurile de transport discutate astazi. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Aprecieri |
|
|
Se apreciaza de catre propunator activitatea elevilor si se cere acestora sa-si evalueze munca.
|
Aprecieri pe grupe |
|
|
|
|
|
|
"Harta cu buzunarase" |
|
|
|
|
"Tomanap" |
|
|
|
|
Jocul - Puzzle |
|
|
|
|
Joc "Rebus" |
|
|
|
|
"Zarul Geografic" |
|
|
|
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |