QReferate - referate pentru educatia ta.
Cercetarile noastre - sursa ta de inspiratie! Te ajutam gratuit, documente cu imagini si grafice. Fiecare document sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Documente pedagogie

didactic clasa: a viii-a chimie - oxizi - proprietaȚi chimice





ȘCOALA CU CLS. I - VIII OSICA DE JOS, OLT

DISCIPLINA : CHIMIE








PROIECT DIDACTIC


OXIZI - PROPRIETAȚI CHIMICE




PROIECT DIDACTIC



Titlul lectiei: Oxizi - proprietați chimice

Timp de lucru: 1 ora de chimie

Tipul lecției: comunicare/insușiire de noi cunoștințe

Clasa: a VIII-a


Conținut conceptual:

Proprietațile chimice ale oxizilor

Utilizarile oxizilor



Obiective operaționale. La sfarșitul lecției, elevii trebuie sa fie capabili:

O1 - sa stabileasca proprietațile chimice ale oxizilor prin activitați experimentale

O2 - sa indice utilizari ale oxizilor cunoscand proprietațile acestora

O3 - modeleze grafic ecuațiile reacțiilor chimice

O4 - sa utilizeze corect substanțele chimice și ustensilele de laborator

O5 - sa rezolve exercitii și probleme in care sa aplice cunoștințele despre oxizi


Materiale didactice:

Lecție virtuala Ael

Laptop, videoproiector, ecran

Substanțe: sulf, CaO, CuO, HCl(aq), Na2CO3, indicatori

Ustensile de laborator: eprubete, pahare Berzelius, pahare Erlenmayer, clește metalic, tub de sticla, dop de cauciuc, spirtiera.

Fișe de lucru, SP.

Metde didactice:

Invațarea prin descoperire dirijata

Modelarea

Problematizarea

Mozaicul

Eseul de cinci minute



Scenariu didactic


Motivația invațarii. Oxizii sunt substanțe compuse, cu multiple utilizari practice. Cunoașterea proprietaților oxizilor este absolut necesara pentru a fi utilizati. Astfel, varul nestins este oxid de calciu, sticla este in principal dioxid de siliciu, pietrele semiprețioase sunt oxizi, etc.

Captarea atenției. Unii oxizi se gasesc in natura. Indicați cațiva oxizi cunoscuți.

Se va efectua arderea arderea pulberii de aluminiu.


Enunțarea obiectivelor la nivelul elevilor. La sfarșitul orei va trebui sa scrieți ecuații chimice ale reacțiilor care ilustreaza proprietațile chimice ale oxizilor și sa indicați utilizari ale oxizilor.


Reactualizare cunoștințelor. Elevii vor rezolva itemii din Fișa de lucru nr.1


Stabilirea ideilor ancora. Oxizii sunt substanțe compuse. Proprietațile oxizilor sunt determinate de metalul sau nemetalul caracintra in compoziția acestora.

Conducerea invațarii.

Proprietațile chimice ale oxizilor se vor stabili prin experimente, la nivel de grupe de elevi, conform indicațiilor din fișa de lucru nr. 2. Elevii vor fi imparțiti in 4 grupe. Fiecare elev din grupa va primi o fișa de activitate experimentala numerotata de la 1-4. Elevii se regrupeaza, in functie de numarul fisei primite, in grupuri de experti: toti elevii care au numarul 1 vor forma un grup, cei cu numarul 2 vor forma alt grup s.a.m.d. Dupa terminarea sarcinilor de lucru,elevii vor revenii in grupul initial si vor preda sectiunea pregatiti celorlalti membri. Daca sunt neclaritati, se adreseaza intrebari expertului.

Elevii vor fi solicitați sa completeze fisele de lucru și sa formuleze principalele utilizari ale oxizilor.

Experimentul nr.4 din fisa de lucru nr.2, va fi realizat virtual din lecția Ael de chimie, cls. a

VIII-a, Oxizi.

La sfarșitul orei elevii vor fi solicitați sa elaboreze un ,,eseu de cinci minute', pe bucațele de hartie distribuite de profesor. Fiecare elev va raspunde in scris la urmatoarele cerințe:

sa scrie un lucru pe care l-au invatat din lectia respectiva si

sa formuleze o intrebare pe care o mai au in legatura cu aceasta.


Intarirea retenției și asiguraea transferului.

Elevii vor fi solicitați sa particularizeze schema generala care indica proprietațile chimice generale ale oxizilor, proiectata pe ecran. Elevii se vor imparți in 4 grupe, iar fiecare grupa va trage la sorți bilețelul cu denumirea oxidului.



Proprietai chimice oxizi - schema generala


Oxizi


Biletul 1


Particularizați shema generala folosind ca oxid Na2O.


Biletul 2


Particularizați shema generala folosind ca oxid CO2.


Biletul 3


Particularizați shema generala folosind ca oxid MgO.


Biletul 4


Particularizați shema generala folosind ca oxid SO3.



Ce cantitate de oxid de calciu rezulta prin arderea a 5 moli de calciu?


Tema pentru acasa:

Exercițiile 1/53 si ,,Verifica-te singur' pag 53 din manual.

















FIȘA DE LUCRU NR. 1



Alege succesiunea afirmațiilor de mai jos, pentru a defini oxizii:

a) ai oxigenului cu alte elemente

b) se numesc oxizi

c) metate sau nemetale

d) compusii binari

I. a-b-c-d II. d-a-c-b III. b-a-c-d IV. d-a-c-b



Formula generala a oxizilor este . . . . . . . . . . . Particularizeaza pentru n=2.



Denumește urmatorii oxizi:

CO2 dioxid de carbon N oxid de azot

Fe2O3trioxid de fier NO2 . . . . . . . . . . ..

CuO . oxid de cupru SiO2 . . . . . . . . . . .

CaO . oxid de calciu SO3 . . . . . . . . . . ..

FeOoxid de fier PbO2 . . . . . . . . . . .



Clasifica oxizii de la ex. 3 in:


Oxizi metalici Oxizi nemetalici

a) . . . . . . . . . . . .    a) . . . . . . . . . . . .

b) . . . . . . . . . . . .   b) . . . . . . . . . . . .

c) . . . . . . . . . . . .   c) . . . . . . . . . . . .

d) . . . . . . . . . . . .   d) . . . . . . . . . . . .

e) . . . . . . . . . . . .   e) . . . . . . . . . . . .


Enumara proprietațile fizice ale oxizilor:


CO2 , SO2, NO2 CaO, CuO, HgO

. . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . .








FIȘA DE LUCRU NR. 2.1.


PROPRIETAȚILE CHIMICE ALE OXIZILOR


Nr.

Crt.

Denumirea

experimentului

Substanțe și

ustensile

Mod de lucru

Observații


Reacția oxizilor

bazici cu apa

-CaO, H2O

-fenolftaleina

-eprubeta

Toarna 2-3 mL H2O in eprubeta cu oxid de calciu. Dupa decantare adauga 1-2

picaturi de fenolftaleina.

Se obține o soluție cu aspect laptos care este . . . . . . . .,

care coloreaza fenolftaleina in . . . . . . . .


Interpretarea rezultatelor



1. CaO + H2O → . . . . . . . . reactie de . . . . . . .


UTILIZARE: obținerea . . . . . . . . . .




FIȘA DE LUCRU NR. 2.2


PROPRIETAȚILE CHIMICE ALE OXIZILOR


Nr.

Crt.

Denumirea

experimentului

Substanțe și

ustensile

Mod de lucru

Observații


Reacția oxizilor

acizi cu apa

-sulf

-turnesol

-metilorange

-capsula

-spirtiera

Se introduce o cantitate mica de sulf intr-o capsula. Sulful se aprinde, prin incalzire. țineți deasupra capsulei o hartie de turnesol (metilorange)

Turnesolul se coloreaza in . . . . . , iar metilorange-ul in



Interpretarea rezultatelor


2. S + O2 → . . . . . . . . reactie de . . . . . . .


H2O + . . .. . . . . . . . . ..


UTILIZARE: obținerea . . . . . . . . . .




FIȘA DE LUCRU NR. 2.3


PROPRIETAȚILE CHIMICE ALE OXIZILOR


Nr.

Crt.

Denumirea

experimentului

Substanțe și

ustensile

Mod de lucru

Observații


Reacția oxizilor bazici cu acizii

-CuO

-HCl soluție

-eprubeta

Toarna 3-5 mL soluție de HCl in eprubeta cu oxid de cupru II (CuO)

Se obține o soluție de culoare . . .


datorita formarii



Interpretarea rezultatelor


3. CuO + HCl → . . . . + . . . . reactie de . . . . . . .



UTILIZARE: obținerea . . . . . . . . . .












FIȘA DE LUCRU NR. 2.4


PROPRIETAȚILE CHIMICE ALE OXIZILOR


Nr.

Crt.

Denumirea

experimentului

Substanțe și

ustensile

Mod de lucru

Observații


Reacția oxizilor acizi cu bazele solubile.

-soluție Na2CO3

-soluție Ca(OH)2

-turnesol

-eprubeta

-tub de sticla

-pahar Erlenmayer

-HCl(aq)


-Introduceti intr-o eprubeta Na2CO3

solid peste care adaugati cu grija acid clorhidric. Gazul care care se degaja provocand efervescenta este barbotat intr-un pahar Berzelius ce contine o solutie de Ca(OH)2.

Legatura intre eprubeta si paharul Berzelius se face cu ajutorul unui tub de sticla.

- Se va relua experimentul, dar de aceasta data dioxidul de carbon obtinut se va barbota intr-un pahar Berzelius ce contine apa distilata in care s-au adaugat cateva picaturi de turnesol. Inrosirea solutiei de turnesol indica formarea unui acid.

Gazul care se degaja este . . . . . . .

Se va observa . . . . . . ..

solutiei de Ca(OH)2, ca urmare a formarii . . . . . . . insolubil in apa.



. . . . . .solutiei de turnesol indica formarea unui . ..





Interpretarea rezultatelor




4. Na2CO3 + HCl . . . . .. + . . . .



Ca(OH)2 + . . . . . . . .. ↓+ . . . . .


UTILIZARE: recunoașterea . . . . . . . . . .





FIȘA DE LUCRU NR. 2

PROPRIETAȚILE CHIMICE ALE OXIZI


Nr.

Crt.

Denumirea

experimentului

Substanțe și

ustensile

Mod de lucru

Observații


Reacția oxizilor

bazici cu apa

-CaO, H2O

-fenolftaleina

-eprubeta

Toarna 2-3 mL H2O in eprubeta cu oxid de calciu. Dupa decantare adauga 1-2

picaturi de fenolftaleina.

Se obține o soluție cu aspect laptos care este . . . . . . . .,

care coloreaza fenolftaleina in . . . . . . . .


Reacția oxizilor

acizi cu apa

-sulf

-turnesol

-metilorange

-capsula

-spirtiera

Se introduce o cantitate mica de sulf intr-o capsula. Sulful se aprinde, prin incalzire. țineți deasupra capsulei o hartie de turnesol (metilorange)

Turnesolul se coloreaza in . . . . . , iar metilorange-ul in



Reacția oxizilor bazici cu acizii

-CuO

-HCl soluție

-eprubeta

Toarna 3-5 mL soluție de HCl in eprubeta cu oxid de cupru II (CuO)

Se obține o soluție de culoare . . .


datorita formarii



Reacția oxizilor acizi cu bazele solubile.

-soluție Na2CO3

-soluție Ca(OH)2

-turnesol

-eprubeta

-tub de sticla

-pahar Erlenmayer

-HCl(aq)


-Introduceti intr-o eprubeta Na2CO3

solid peste care adaugati cu grija acid clorhidric. Gazul care care se degaja provocand efervescenta este barbotat intr-un pahar Berzelius ce contine o solutie de Ca(OH)2.

Legatura intre eprubeta si paharul Berzelius se face cu ajutorul unui tub de sticla.

- Se va relua experimentul, dar de aceasta data dioxidul de carbon obtinut se va barbota intr-un pahar Berzelius ce contine apa distilata in care s-au adaugat cateva picaturi de turnesol. Inrosirea solutiei de turnesol indica formarea unui acid.

Gazul care se degaja este . . . . . . .

Se va observa . . . . . . ..

solutiei de Ca(OH)2, ca urmare a formarii . . . . . . . insolubil in apa.



. . . . . .solutiei de turnesol indica formarea unui . ..






Interpretarea rezultatelor



1. CaO + H2O → . . . . . . . . reactie de . . . . . . .


UTILIZARE: obținerea . . . . . . . . . .


2. S + O2 → . . . . . . . . reactie de . . . . . . .


H2O + . . .. . . . . . . . . ..


UTILIZARE: obținerea . . . . . . . . . .


3. CuO + HCl → . . . . + . . . . reactie de . . . . . . .



UTILIZARE: obținerea . . . . . . . . . .




4. Na2CO3 + HCl . . . . .. + . . . .



Ca(OH)2 + . . . . . . . .. ↓+ . . . . .


UTILIZARE: recunoașterea . . . . . . . . . .




Nu se poate descarca referatul
Acest document nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte documente despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }