Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
Clasa: a II-a
Disciplina: Abilitati practice
Unitatea de invatare: Activitati cu materiale - hartia
Element de continut: Taierea hartiei pe contur si lipirea ei
Colaj- ,,Animale"- Iepuras
- Pisica
- Catel
Tipul lectiei: formare de priceperi si deprinderi
Obictive/cadru/Obiective de referinta: 1.1; 1.2; 2.2, 3.1
Obiective operationale:
Pe parcursul si la sfarsitul activitatii, elevii vor fi capabili:
OC1- sa precizeze etapele de lucru utilizate in tehnica colajului;
Nivel minimal - recunoasterea unor lucrari executate prin colaj;
Nivel mediu - identificarea, pe lucrari, a unor procedee folosite in tehnica colajului;
Nivel maximal - enumerarea sarcinilor de lucru pentru fiecare etapa de parcurs in relizarea lucrarii
OC2 - sa realizeze lucrarea propusa prin colajul formelor taiate dupa contur, respectand precizarile anterioare:
Nivel maximal - identificarea materialelor necesare pentru executarea lucrarii;
Nivel mediu - relizarea formelor prin taierea hartiei pe contur;
Nivel maximal - ansamblarea formelor obtinute
Elevii vor deveni capabili:
OM1 - sa manifeste deprinderi de a taia hartia dupa contur, de a asambla si de a lipi formele obtinute, in vederea realizarii lucrarii propuse.
Elevii:
OA1 - vor participa cu interes la lectie;
OA2 - vor aprecia lucrarea realizata, in raport cu modelul propus;
OA3 - vor manifesta un comportament adecvat in relatie cu colegii din grupul de lucru,in activitatea de realizare a temei date.
Resurse
Constantin Cucos (coord.), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare si gradele didactice, Iasi, Editura Polirom, 1998;
Invatamantul primar nr
Daniela Stoica, Abilitati practice clasele I-IV, Pitesti, Editura ,,Carminis", 1999.
C. Temporale: 45 min.
SCENARIUL DIDACTIC
EVENIMENTELE LECTIEI/ CONTINUTURI/ STRATEGIE |
||
OBIECTI-VE |
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
OA1 |
I. CAPTAREA ATENTIEI (2min) Invatatorul spune cate o ghicitoare pentru fiecare animalut pe care copii trebuie sa-l realizeze, de la ficare grupa va raspunde cate un copil. Fricos ca
dansul Cand e frig,
sta covrig, Am
blanita matasoasa |
Elevii spun raspunsul corect la ghicitori si in functie de raspuns grupa va realiza animalul . I. Iepurele II. Catelul III. Pisica |
OA1 |
II. ANUNTAREA OBIECTIVELOR (3 min.) Anunta elevii ca astazi vor avea de realizat un tablou cu animale indragite de copii, colajul prin taiere dupa contur, asamblarea si lipirea pentru obtinerea unui tablou. |
Elevii accepta propunerea invatatorului |
|
III.ACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR (3min.) Se realizeaza un scurt dialog despre animalele domestice despre care au invatat si la lectia de la Cunoasterea mediului inconjurator:
|
Elevii raspund la intrebari. |
OC1 OA1 |
IV. PREZENTAREA CONTINUTULUI (4 min.) Prezinta plansele model realizate din hartie alba si hartie glasata. Explica termenul ,,colaj"- procedeu care consta in lipirea unor materiale diverse pe suprafata suportului.Analizeaza modelele indrumand elevii sa observe ca acestea infatiseaza animale cunoscute de ei. Ce alte lucrari ati executat in cu aceeasi tehnica? |
Elevii privesc plansele cu atentie si retin informatiile. |
|
V. DIRIJAREA ACTIVITATII (5 min. ) Organizeaza colectivul in 3 grupe. Fiecare grupa are pe banca toate materialele necesare realizarii acestor lucrari, ( plansa, coli albe, desenele pentru decupat, hartie glasata, lipici, foarfece, carioca) |
Sarcina este indeplinita de fiecare elev. |
OC1 OC2 OM1 OA3 |
VI. OBTINEREA PERFORMANTELOR ( 30 min.) Stabileste sarcinile de lucru pe etape. Urmareste realizarea lor, face observatii asupra modului in care lucreaza elevii.
Activitatea se va desfasura pe fond muzical cu cantece despre animale ;; Cutiuta muzicala" |
Fiecare grupa realizeaza sarcinile date, dupa etapele care vor fi scrise si pe tabla, dar le au si copii model. |
OC2 OA2 |
VII. FEEDBACKUL ( 2 min.) Indeamna elevii sa faca comparatie intre plansa model si cea realizata de ei. |
Elevii compara lucrarile si retuseaza/ completeaza lucrarea. |
OC2 OA3 |
VIII. EVALUARE ( 3min.) Sugereaza elevilor sa compare lucrarea efectuata de ei cu ale celorlalte echipe. Face aprecieri individuale si colective in legatura cu participarea elevilor la lectie. Evidentiaza importanta muncii pe grupe si in echipe. |
Elevii isi manifesta multumirea pentru reusita activitatii. |
|
IX. RETENTIA ( 1min) Cere elevilor sa-si aminteasca etapele de lucru |
Elevii raspund |
|
X. TRANSFERUL (1min.) Recomanda elevilor sa retina etapele parcurse pentru ca vor mai realiza astfel de lucrari. |
Retin recomandarile. |
IEPURE - INIMA
PISICA - INIMA
CATEL - INIMA
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |