Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
Consiliere și orientare
Profesor-diriginte:
Clasa: a X-a C
Tema: Capcanele adolescenței.Traficul de persoane
Obiective operationale:
La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:
STRATEGIE DIDACTICA
Metode si procedee:
Forme de organizare: :- activitate frontala;
- activitate independenta individuala;
- activitate pe grupe.
Material ilustrativ: - filmulețe reprezentative pentru tema aleasa;
prezentare PowePoint;
pliante .
Resurse: - video-proiector.
- markere, flip-chart;
- timp: 50 de minute.
Scenariu didactic
EVOCAREA( 7')
Profesorul adreseaza elevilor intrebari referitoare la adolescența:
Credeți ca adolescența este o perioada dificila? Dupa parerea voastra care sunt capcanele adolescenței? Cunoașteți situații in care apropiații voștri au cazut victime ale acestor capcane?
Ce filme v-au fost recomandate pentru vizionare in ultima saptamana?
Ce au in comun cele filme vizionate?
CONSTITUIREA SENSULUI( 30')
Profesorul scrie pe tabla titlul lecției și anunța obiectivele propuse.
Profesorul scrie pe tabla cuvantul trafic și solicita elevilor sa rosteasca primul termen care le vine in minte la auzirea acestui cuvant.
Cu ajutorul raspunsurilor elevilor, profesorul va defini impreuna cu aceștia fenomenul de trafic de persoane.
Profesorul propune spre vizionare un montaj cu scene sugestive din filmul Human Traffic, producție SUA, 2004.
Solicita, apoi, elevilor sa se organizeze pe grupe și imparte sarcinile, dupa cum urmeaza:
Grupa1: Conturați etapele pe care le presupune traficul de persoane?
Grupa 2: Precizați cauzele care conduc la raspandirea traficului de persoane?
Grupa 3: Realizați portretul racolatorului?
Grupa 4: Realizați portretul victimei?
Grupa 5: Identificați modalitați de racolare a victimelor?
Grupa 6:Precizați masurile de protecție la care ați apela pentru a nu deveni victima a acestui fenomen?
Raportorul fiecarei grupe prezinta rezolvarea sarcinii, .
Informațiile descoperite sunt fixate cu ajutorul unei prezentari Power Point.
REFLECȚIE ( 13')
Elevii urmaresc un colaj de secvențe din filmul Taken, producție 2008.
Profesorul solicita elevilor un studiu de caz: Este victima vinovata? Argumentați.
Are loc o dezbatere.
Profesorul solicita elevilor sa raspunda la intrebarea:
Care au fost sentimentele voastre in timpul desfașurarii lecției?
Raspunsul este postat pe cartonașe ce vor fi expuse intr-un tur al galeriei.
Profesorul imparte pliante cu informații utile despre traficul de persoane.
Realizați un colaj de specii de presa care reflecta fenomenul traficului de persoane.
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |