Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
A. Algoritm introductiv
Unitatea de invatamant: Liceul Teologic Ortodox "Episcop Roman Ciorogariu"
Clasa: a VII-a A
Data:
Disciplina: Geografia Continentelor - Asia
Unitatea de invatare: Asia de V și SV
Lectia: Israel
Tipul de lectie: mixta
Locul de desfasurare: cabinetul de geografie
Obiectivul general: CUNOASTEREA SI INSUSIREA PRINCIPALELOR ASPECTE CE DEFINESC SPECIFICUL GEOGRAFIC AL ISRAELULUI
Obiective ale evaluarii:
Cognitiv: Oe1 - sa localizeze pe Harta fizica a Asiei Orientul Apropiat și Orientul Mijlociu;
Oe2 - sa localizeze pe Harta fizica a Asiei Israelul și vecinii sai;
Oe3 - sa indice pe harta si sa numeasca principalele unitati de relief si elemente de hidrografie;
Formative: Oe4 - sa descrie vegetatia, fauna si solurile;
Oe5 - sa descrie tipul de climat cu diferentierile acestuia pe teritoriul Israelului si influentele acestora asupra cadrului uman;
Atitudinal: Oe6 - sa manifeste interes pentru rasele și religiile Terrei;
Evaluarea: criteriala si formativ - ameliorativa(de achizitii, de proces, de produs).
Atitudini si valori:
Instrumente de evaluare: verificare forntala orala, fise de lucru, observarea sistematica, conversatia examinatoare.
Forme de organizare a activitatii: frontala, individuala
Metode: M1- exercițiul
M2- conversația
M3- intrebare problema
M4- lucrul cu harta
M5- analiza
Resurse: umane - 30 elevi
de timp - 50 minute
materiale - oficiale: m1: Programa scolara
m2: Macroproiectarea didactica / Proiectarea unitatilor de invatare
m3: Manuale
- cartografice: m4: Harta fizica a Asiei
- grafice:
- alte surse: m5: Plansa - schema a lectiei, m6 - Fise de lucru,
m7 - Power point.
Bibliografie:
Posea, G., Armaș Iuliana, (1999), Geografie - manual pentru clasa a VII- a, Editura All, București ; ***internet
Secventele didactice |
Continuturi vizate |
Obiective de evaluare |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
Resurse |
Evaluare |
|
procedurale |
materiale |
||||||
Moment organizatoric |
|
|
- Absente - Pregatirea materialelor didactice - Organizarea clasei - Crearea unui climat cooperant |
- Raspund cerintelor - Pregatesc materialele solicitate |
|
|
|
Reactualiza- rea cunoștințelor |
Asia - Economia |
|
- Propunatorul adreseaza urmatoarele intrebari: - precizați categoriile de regiuni agricole; - numiți principalele plante de cultura specifice Asiei; numiți principalele resurse a Asiei și ramurile industriale mai importante ; |
- Sunt atenți - Precizeaza cele doua regiuni agricole - Enumera principalele plante de cultura specifice Asiei - Precizeaza principalele resurse a Asiei și ramurile industriale mai importante |
M2 |
|
|
Ecocarea |
|
|
- Precizeaza titlul lecției Pune in functiune videoproiectorul pe care este scris titlul lectiei - Prezinta ceea ce vor studia, ce vor ști sa faca la sfarșitul lecției cu cele insușite, de ce este important sa cunoasca alte țari - Organizeaza invațarea |
- Sunt atenti - Noteaza in caiete titlul lecției |
M2 |
m5 |
Observare sistematica |
Dobandirea de noi cunoștințe |
Asia de V și SV Israel |
Oe1 Oe2 Oe3 Oe5 Oe3 Oe4 Oe6 |
Propunatorul soliciata elevilor sa : -identifice și sa numeasca principalele articulații de țarm ale Asiei de S și SV - propunatorul numește statele ce aparțin de aceasta regiune a Asiei - Propunatorul prezinta pe videoproiector: - suprafața țarii - populația și densitatea - capitala Israelului poziția geografica și vecinii - formele majore de relief: - N - M-ții Galileei (1 208 m) - centru - Dealurile Shefela (150 - 600 m) - S - Deșertul Negev (ocupa ½ din teritoriul Israelului) V - Campia Sharon (litorala) - Propunatorul cere elevilor sa localizeze pe harta fizica a Asiei formele de relief amintite mai sus - Propunatorul: solicita elevilor sa numeasca și sa caracterizeze principalele climate ale Israelului in funcție de pozitia geografica pe Glob și pe continent a țarii - Propunatorul numește principalele ape din Israel - Propunatorul prezinta pe videoproiector: - vegetația - fauna - populația - Propunatorul cere elevilor sa identifice pe harta principalele orașe din Israel - Propunatorul precizeaza principalele resurse ale Israelului și ramurile industriale mai importante - indica tipuri de culturi agricole in Israel |
- Indica pe harta articulațiile de țarm - Sunt atenți - Noteaza in caiete ideile - Localizeaza Israelul in SE -ul Marii Mediterane și pana la valea Iordanului Identifica localizeaza și numesc principalele forme majore de relief ale Israelului - Elevii identifica principalele climate ale Israelului Caracterizeaza elementele climatice pentru fiecare - Noteaza in caiete ideile - Elevii noteaza: - ape statatoare: M. Moarta, Lacul Tiberiada - ape curgatoare: Raul Iordanului - Sunt atenți și noteaza - Ierusalim, Tel Aviva, Haifa - Analizeaza materialele prezentate - Sunt atenți - Emit pareri |
M2 M5 M6 M6 M6 M5 M2 M4 M4 M2 |
m4 m7 m4 m3 m4 m7 m4 |
Frontala orala Observare sistematica Frontala orala Observare sistematica Frontala orala |
Evaluarea cunoștințelor |
|
|
- Propunatorul prezinta pe videoproiector o fișa de evaluare a lecției predate, solicitand elevii sa o rezolve - Imparte pentru fiecare o fișa de evaluare |
- Elevii rezolva fișa de evaluare pe baza cunoștințelor acumúlate pe parcursul lecției |
M1 M3 M4 |
m6, m7 |
Observare sistematica |
Aprecierea si notarea |
|
|
-Analizeaza critic, lauda, ierarhizeaza, noteaza |
-Se apreciaza la aprecierile formulate |
|
|
|
E posibil sa te intereseze alte documente despre:
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |