Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
INSPECTORATUL SCOLAR JUDETEAN VASLUI
GRADINITA CU PROGRAM NORMAL NR.7
BARLAD - JUD. VASLUI
PROIECT DIDACTIC
DATA: MAI 2008
GRUPA MARE PREGATITOARE
DOMENIUL DE ACTIVITATE EDUCATIA PENTRU STIINTA
CATEGORIA DE ACTIVITATE: ACTIVITATI MATEMATICE
TEMA MATEMATICA: OPERATII CU MULTIMI
MIJLOCUL DE REALIZARE: JOC LOGIC DE DESCRIERE SI COMPARARE
SUBIECTUL JOCULUI: "ASAZA-MA LA CASUTA MEA DIN CARTIERUL MEU" /"UNDE POT LOCUI ?"
TIPUL ACTIVITATII: DE FIXARE, CONSOLIDARE SI EVALUARE
SCOPUL INSTRUCTIV-EDUCATIV:
consolidarea deprinderii de a construi submultimi, dupa criteriile invatate: al formei, marimii, culorii, grosimii.
OBIECTIVELE OPERATIONALE:
O1. sa descrie piesele geometrice dupa forma, marime, culoare si grosime;
O2. sa compare doua piese, ce sete asemanator si ce este diferit la ele;
O3. sa asocieze piesa cu un obiect asemanator din mediul inconjurator , stabilind asemanari ale formei;
O4. sa analizeze din ce material este facut piesa geometrica;
O5. sa aplice/ foloseasca corpurile/ figurile geometrice la construirea unei case;
O6. sa argumenteze pro si contra o serie de motive care vin in sprijinul afirmatiei facute;
SARCINA DIDACTICA:
separarea pieselor geometrice de acelasi fel dupa forma, impartirea lor dupa marime, culoare, grosime;
ELEMENTE DE JOC: intrecerea, cooperarea, recompensarea, penalizare.
CONTINUTUL MATEMATIC: operatii cu multimi; (multime, elemente, proprietati caracteristice, relatia de apartenenta );
REGULILE JOCULUI:
copiii separa piesele de acelasi fel dupa forma, impartite lor dupa marime, culoare si grosime;
grupa de copii va fi impartita in 6 subgrupe, a 4 copii, iar prin datul cu zarul, acesta fiind un cub fiecare subgrupa va avea cate o sarcina de indeplinit: prima va descrie piesele geometrice, a II-a va compara doua piese asemanatoare, a III-a va asocia piesa cu un element din natura, a IV-a va analiza materialul din care este confectionata piesa geometrica, a V-a va construi casute cu ajutorul pieselor descrise, a VI-a subgrupa va argumenta pro si contra o serie de motive ale casutelor construite din piese geometrice; fiecare copil de la fiecare subgrupa va trebui sa execute sarcinile trasate enumerand, descriind, comparand, asociind, analizand si construind cartierul de "casute".
STRATEGII DIDACTICE
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, problematizarea, cubul sau explozia stelara;
MATERIAL DIDACTIC: trusa Diennes confectionate din diferite materiale (lemn, plastic, polistiren, carton), cubul, stelute din polistiren, stimulente, creta colorata .
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
M.E.C., "Programa activitatilor instructiv - educative in gradinita de copii", Editura V&I INTEGRAL, Bucuresti, 2000;
Gheorghe Iftime, "Jocuri logice pentru prescolari si scolari mici", Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1980.
M. Neagu, G. Beraru, "Activitati matematice in gradinita", Editura AS'S, Bucuresti, 1995;
V. Pacuraru, "Activitati matematice in invatamantul prescolar", Editura Polirom, Iasi, 1999, paginile 67-71;
Constantin Petrovici, Mihaela Neagu, "Elemente de didactica matematicii in gradinita si invatamant primar", Editura Pim, Iasi, 2006
FORME DE ORGANIZARE: individuala, in grup.
DURATA: 30' - 35'.
SCENARIUL ACTIVITATII
Secventele instructionale |
Ob. Op. |
Structura jocului didactic |
Metode |
Captarea atentiei |
|
Introducerea in joc Se va realiza prin prezentarea unor planse pe care sunt desenate: pe prima plansa casute din patrate si triunghiuri de masuri diferite, pe a doua plansa vor fi desenate casute din triunghiuri si dreptunghiuri, pe a treia plansa casute din cercuri si triunghiuri. Doi copii vor lectura aceste planse, dupa care ses va purta o scurta conversatie despre constructia caselor pentru oamenilor si despre instrumentele de lucru si materialele care se folosesc la construirea caselor. |
Observarea Conversatia |
Enuntarea temei, a scopului si a obiectivelor |
|
Anuntarea titlului jocului si a obiectivelor - Copii, noi astazi la activitatea matematica ne vom juca jocul logic matematic: "Asaza-ma la casuta mea din cartierul meu". Prin intermediul acestui joc vom invata sa efectuam operatii logice cu piesele geometrice, recunoscandu-le, descriindu-le, comparandu-le, asociendu-le, argumentandu-le parerile pro si contra.. |
Conversatia |
Reactualizarea cunostintelor |
|
Educatoarea va cere copiilor sa enumere piesele geometrice invatate (cercul, patratul, triunghiul, dreptunghiul, rombul ) |
Conversatia |
Prezentarea continutului si dirijarea invatarii |
O1 O2 O3 O4 O5 O6 O1 O2 O3 O4 O5 O6 |
Prezentarea materialului didactic Se va prezenta materialul didactic de catre prescolari cu ajutorul educatoarei: piese geometrice de diferite marimi, materiale si culori, stimulente etc. Explicarea si demonstrarea regulilor de joc - metoda cubului Educatoarea precizeaza regulile de joc: - organizarea grupei de copii in sase echipe prin tragere la sorti cu ajutorul cubului; pe fiecare fata a cubului sunt notate cuvintele: descrie, compara, analizeaza, asociaza, aplica, argumenteaza; pe covor vor exista trei cercuri desenate de culori diferite fiecare reprezentan cate un cartier, primul cartier va fi "Cartierul casutelor patrate", al doilea va fi "Cartierul casutelor dreptunghice", iar al treilea va fi denumit, "Cartierul casutelor cercuri"; celelalte piese geometrice: triunghiul si rombul vor fi folosite la acoperisurile caselor; - cate un copil pe rand de la fiecare echipa va veni in fata si va alege o piesa geometrica; aceasta va fi inmanata la prima echipa: aceasta va descrie toate insusirile piesei (culoarea, forma, marimea, grosimea); piesa va fi data la a doua echipa, care va compara piesa cu o alta piesa data de catre cadrul didactic (exemplu: un patrat cu un dreptunghi de aceeeasi culoare sau nu, de aceeeasi marimi sau nu, de aceeeasi grosime sau nu); piesa geometrica va ajunge la echipa a treia - aceasta va asocia piesa cu unele obiecte din mediul inconjurator, stabilind asemanari ale formei; din nou piesa va trece la a patra echipa care are sarcina sa spuna din ce este confectoinata figura geometrica si sa denumeasca si alte obiecte din acelasi material; la cea de-a cincea echipa, acestia vor aseza piesa la casuta si cartierul respectiv, de exemplu: "Cartierul casutelor patrate", "Cartierul casutelor dreptunghice" etc.; ultima echipa va argumenta pro si contra de ce au construit colegii lor aceste cartiere. Fiecare raspuns bun dat de fiecare copil din echipa va fi stimulat. Daca raspunsul dat de copilul este negativ, atunci echipa va fi penalizata, raspunsul corect fiind dat de copilul arhitect sef. sau metoda explozia stelara - vor exista cinci stelute mici galbene, cinci sageti rosii, jetoane si o stea mare pe care va fi asezat la inceput semnul ?, iar la sfarsit semnul! sau ; copiii asezati in semicerc vor alege din OZN-ul pe de mesuta cate o piesa geometrica . Vor trebui sa respecte intrebarile de pe stelute: CINE ESTE?, CUM ESTE? LA CE FOLOSESTE? DIN CE ESTE FACUTA ? CE POTI FACE CU EA?. La sfarsitul incursiunii piesa va fi denumita, descrisa, comparata, analizata si aplicata acolo unde trebuie. Copilul care a raspunde va trebui sa adreseze pe parcurs tot felul de intrebari colegilor de tipul: AM DENUMIT-O CORECT?, MAI SUNT SI ALTE CARACTERISTICI PE CARE EU NU LE-AM DENUMIT? CREDE-TI CA E BINE SA O ASEZ ACOLO?CE PUTEM CONSTRUI CU EA? etc. Fixarea regulilor - se va numi un copil care va enumera regulile jocului; Executarea jocului de proba - jocul va fi executat mai intai de cadrul didactic care va aprecia gradul de intelegere a regulilor si a sarcinii jocului, reamintind criteriile de reusita. |
Observarea Conversatia Explicarea Demonstrarea Cubul Conversatia Exercitiu Elemente de joc Explozia stelara |
Obtinerea performantei si asigurarea conexiunii |
O1 O2 O3 O4 O5 O6 |
Executarea jocului de catre copii Jocul incepe la semnalul educatoarei. La inceput va interveni mai mult pentru a reaminti regulile jocului, dand unele indicatii metodice. In prima parte a jocului, educatoarea va detine functia de conducator al jocului, "arhitect sef", apoi va fi numit un alt copil care va raspunde corect in timpul alocat. Copiii ce vor da raspunduri corecte vor fi stimulati, iar ceilalti care vor dau raspunsuri gresite sau le expira timpul de gandire vor fi pusi in situatia de a repeta denumirea fiecarei piese si insusirile fiecaruia. Pe parcursul jocului, copiii vor verbaliza actiunile desfasurate si vor raspunde la intrebarea: "Asaza piesa la casuta ei !". |
Exercitiu Explicatia Elemente de joc |
Asigurarea retentiei si a transferului |
O1 O2 O3 O4 O5 O6 |
Complicarea jocului Educatoarea va ridica restrictia echipelor de a desemna/numi numai anumite insusiri, de a efectua numai anumite functii, subgrupele devenind astfel independente, iar cubul va deveni zar si-l vom arunca pentru fiecare echipa si ce va cadea de facut aia o vor face cu piesele geometrice. Introducerea de noi variante Jocul va continua cu construirea cartierelor de piese mici si de piese mari; apoi vor construi casute de culoare rosie, de culoare galbena si mai apoi de culoare albastra. |
Conversatia Elemente de joc Explicatia Conversatia Elemente de joc |
Evaluarea performantei |
|
Incheierea jocului si evaluarea de grup si individuala - fixarea titlului jocului; - raportarea rezultatelor la obiective si la rezultatele anterioare - aprecieri privind calitatea rezolvarii sarcinilor; - stabilirea castigatorilor (individuala si pe echipe); |
Conversatia |
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre:
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |