QReferate - referate pentru educatia ta.
Cercetarile noastre - sursa ta de inspiratie! Te ajutam gratuit, documente cu imagini si grafice. Fiecare document sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Documente pedagogie

didactic Clasa: a XII-a Limba si Literatura Romana - "Nascocesc motive mitice la fiecare pas" - Lacrimile de L.Blaga



Proiect didactic



Data: 18 decembrie, 2007

Institutia: Liceul Teoretic nr.2 Briceni, RM

Profesor:

Clasa: a XII-a



Obiectul: Limba si Literatura Romana

Subiectul: "Nascocesc motive mitice la fiecare pas" - Lacrimile de L.Blaga

Tipul lectie: mixta

Durata: 45 min.

Local: Sala de clasa


Motivatia: Conturarea unui univers afectiv si atitudinal manifestat prin opera

filozofica a lui Blaga 

Continutul lectiei: organizat in baza cadrului ERRE cu tehnicile LSDGC

Lectia va viza:  observarea, cercetarea,analiza si interpretarea datelor de

catre elevi.

Persectiva interdisciplinara: literatura - religie, literatura - filozofie, cunostin-

tele generale ale elevilor.

Pentru a dezvolta capacitatile cognitive, afective, creative, interpretative ale ele-vilor vor fi utilizate diverse metode si tehnici de lucru cu textul literar: baza de

date, recital, lectura calitativa, brainstormingul, reactia cititorului, banda cu imagini, conversatia, analiza, problematizarea, lucrul la biblioteca etc.

Forme de lucru: frontal,individual, in perechi, in grup.

Obiective:

O - sa cunoasca modalitatea prin care mitul actioneaza in opera literara a scriito-

rului;

O - sa interpreteze opera ca gen, specie, stil ale scriitorului;

O - sa  identifice, in procesul interpretarii textului literar tema, motivul, laitmoti-

vul, ipostazele eului, tipul de lirism;

O - sa analizeze si sintetizeze referintele critice pe marginea creatiei scriitorului;

O - sa-si exrime argumentat atitudinea fata de problematica si mesajul operei bla-

giene;

O - sa manifeste interes pentru opera scriitorului pe parcursul studierii ei.

Concepte operationale:

Mit

Legenda etiologica

Simbol

Poezie blagiana

Lacrima

Material didactic: portretul scriitorului, fisa cu conceptele operationale, imagini-

simboluri(copacul, ochiul, floarea, lacrima), baza de date, fise cu

aprecieri critice, Biblia, DEX, Dictionar de simboluri.

Parcursul didactic


Cadrul

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Strategii

Timp

Evocare






















Absente, discipline, pregatirea de activitate.

MOTTO:"Avem nevoie de lacrimi ca sa nu ni se usuce ochii."

L. Blaga

La tabla sint expuse citeva fise-imagini, conturul unui pom, ochi, a unei flori, lacrimi.

Cu ce puteti asocia un pom, o floare, ochi, lacrima? (Calitati, lucruri, fenomene etc.).

Ce simboluri blagiene reprezinta imaginile?

Care e semnificatia unei lacrimi? Cand sint produse lacrimile?

Cum credeti, care a fost motivul pentru care a plins omul pentru prima data?

Pentru a da un raspuns la aceasta intrebare astazi vom examina opera blagiana

"Lacrimile"  si vom urmari realizarea obiectivelor: (se expun obiectivele de la tabla)

Pregatirea de activitate.






Diverse variante de raspuns.







Variante de raspuns.

Reflectii ale elevilor.





Baza de date













Conversatie

introductiva





3 min














3 min

Relizarea sensului

Recitarea textului de catre profesor.

Notati pe fisele de lucru:

Ce ati auzit?

Ce ati vazut?

Ce ati simtit?

Evaluarea lucrului de pe fise.


Identificati cuvintele, expresiile ce amintesc de mitul biblic.










Ce este mitul? Ce stiti despre acest mit?

Ce tema majora a liricii blagiene desprindem din text? Motivele ce ilustreaza tema, laitmo-tivul cu exemple de text.

In ce ipostaza apare personajul biblic in text si ce stari traieste el?

Pentru a trai acest sentiment profund al durerii invit trei elevi in fata clasei pentru a relua lectura.






Ce figuri de stil creeaza imaginea artistica a textului?

La ce specie literara poate fi incadrat textul? De ce?



Ce legende etiologice    mai cunoasteti?

Cum raportati conce-

ptele creatiei blagiene

la opera de studiu?

- Filozofie;

- Ce reflectii blagiene referitor la concepte puteti sta-bili? Amintiti-va sau identifi-cati din manual.



Elevii asculta.



Completarea fiselor de lucru.




Paradis, intiiul om, Evei, izgonit.

O eleva va lucra la masa -

biblioteca, va identifica momentul izgonirii din paradis a primului om din Biblie, capitolul Geneza - Facerea lumii. Va lectura fragmentul pentru intreaga clasa si vor observa ca re-feritor la geneza lacrimilor lipseste informatia.


Definitia mitului.

Variante de raspuns.

Relatia om-univers, izolarea de Marele Tot.

Motivele: tristesea metafi-zica, paradisul pierdut, genezei, plinsului, durerii.

Laitmotivul: lacrimile

- Dominat de tristetea metafizica.


Trei elevi lectureaza textul, iar ceilalti vor urmari cine prin lectura a tansmis emotiile ce repre-inta durerea primului om si vor argumenta care au fost cuvintele accentuate intru transmiterea mesajului.

Vor fi enumerate epitetele, enumeratiile, metaforele.


Vor observa ca fuziunea dintre eic si liric e realizata de elementele mitice, as-tfel textul este o legenda etiologica.

Muntii si vaile etc.


Cite un membru al fiecarui grup va trece la tabla si va lua cite un plic. Se vor extrage notiunile din plicuri si vor fi raportate la creatia blagiana.

Poezie;

Mister;

Filozofie;

Cunoastere.

Recital



Reactia cititorului




Lucrul cu manualul.



Lucrul la biblioteca.


















Lectura calitativa,

emotiva




Dezbaterea






Brainstor-ming





Lucrul in grup

2 min



4 min



2 min














6 min













4 min




3 min






2 min






5 min

Reflectia

Ce s-ar fi intimplat da-ca in ciuda durerii omenesti Milostivul n-ar fi dat lacrimile, cum ar fi exteriorizata dure-rea?

Ce texte literare ati mai studiat, avind ca motiv lacrimile?







- Ce semnificatie dobin- deste mitul lacrimilor creat de L.Blaga in raport cu afirmatia de la tabla a carei autor este insusi poetul?

Ce problema majora asupra existentei expri-ma poetul prin interme-diul mitului creat?

Se revine asupra imaginilor-simbol si se vor completa cu un cuvint-cheie al operei de studiu.









Chipul blagian redat prin banda cu imagini.




Analiza obiectivelor.

Notificarea elevilor.

Tema pentru acasa:

Redactati un eseu nestructurat cu tema:

"Motivul lacrimilor in literatura romana", ornind de la definitia - "Lacrima este picatura care moare, evaporin-du-se, dupa ce a adus o martu-rie: simbol al durerii", precedat de o imagine - sim-bol pentru a completa banda cu imagini a chipului blagian prin opera "Lacrimile".


Reflectii ale elevilor.




"Miorita"

"Manastirea Argetului"

"Fat-Frumos din lacrima"

"Rugaciune", vor exempli-fica cu secvente textuale si semnificatia care o com-porta in fiecare text, dife-rente intre textul de studiu si cele studiate anterior.


Reflectii ale elevilor.


-Gravitatea, dezechilibrul intre eu-cosmos, dar si in subiectul uman insusi.

Variante de raspuns.




POM - impacarea cu soar-

ta prin lacrimi;

OCHI patrunderea in

cunoasterea uni-

versului;

FLOAREA - iesirea din

impas prin meta-

fora luminii, lac-

rima provocatoa-

re de lumina;

LACRIMA - pacatul, du-

rerea.

Se expun imaginile prin care este vazuta persona-litatea blagiana si se co-menteaza la tabla.







Brainstorming









Brainstorming










Lucrul cu fisele initiale











Banda cu imagini












4 min














2 min









2 min







3 min








Bibliografie:


Andr de Peretti. Jean-Andr Lengrand. Jean Boniface. Tehnici de comunicare. Iasi, 2007.

Biblia

Blaga Lucian. Poezii. Bucuresti, 1996.

Chevalier Jean. Gheerbrant Alain. Dictionar de simboluri. Vol. II.Bucuresti, 1993.

Cimpoi M. Schiopu C. Limba si literatura romana. Manual cl. a XII-a. Chisinau, 2002.

Larousse. Dictionar de Filosofie.Bucuresti, 1999.

Parfene Constantin. Literatura in scoala. Iasi, 1997.

Nu se poate descarca referatul
Acest document nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte documente despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }