| Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie | 
| Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica | 
| Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza | 
| Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana | 
| Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing | 
| Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie | 
| Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism | 
PROIECT DIDACTIC
Data - 23 martie 2007
Colegiul " Henri Coanda" Bacau
Disciplina - chimie
Clasa - a X-a E
Tema - Hidrocarburi
Tipul lectiei - lectie de recapitulare si consolidare a cunostintelor
Durata: 50 minute
Obiective operationale:
A. Cognitive. Elevii trebuie sa:
A1- sa defineasca notiunea de hidrocarbura
A2 - sa defineasca alcanii
A3 - sa defineasca alchenele
A4 - sa defineasca alchinele
A5 - sa defineasca arenele
B. Afectiv-motivationale:
B1- sa manifeste interes fata de rezolvarea calculelor chimice;
B2- sa castige increderea in sine prin rezolvarea individuala a unor calcule;
B3 - sa stabileasca relatii cu colegii in vederea rezolvarii unor sarcini in comun
C. Psihomotorii:
C1- sa scrie corect rectiile chimice ale proceselor intr-o schema- program;
C2- sa valorifice concepte si notiuni insusite prin studiul chimiei;
C3- sa evalueze corectitudinea modului de rezolvare propus de colegi.
Metode folosite: conversatia, jocul didactic, activitatea individuala si de grup, problematizarea.
Material didactic folosit: fise de lucru
SCENARIUL DIDACTIC
| 
   Evenimentele lectiei  |  
   Activitatea profesorului  |  
   Activitatea elevului  | 
 
| 
   1. Moment organizatoric  |  
   Verifica prezenta, distribuie fisele de recapitulare si sistemele periodice.  |  
   Isi pregatesc mesele de lucru.  | 
 
| 
   2. Anuntarea obiectivelor  |  
   Profesorul informeaza elevii cu privire la scopul urmarit in lectie si anume recapitularea tuturor hidrocarburilor studiate.  |  
    | 
 
| 
   3. Actualizarea cunostintelor  |  
   Verifica cunoasterea notiunilor teoretice necesare rezolvarii problemelor prin intrebarile: 
 Verifica frontal tema pentru acasa.  |  
   Raspund la intrebarile lansate, corecteaza raspunsurile colegilor.  | 
 
| 
   4. Prezentarea sarcinilor si a situatiilor de invatare.  |  
   Precizeaza ca se va lucra mai intai individual, apoi in grupuri de cate 6 elevi.  |  
    | 
 
| 
   5. Dirijarea invatarii  |  
   Propune initierea unui concurs de rezolvare de rebusuri chimice. Formeaza 4 echipe a cate 6 elevi astfel incat, fiecare echipa sa construiasca un rebus pentru fiecare tip de hidrocarbura studiat. Echipa 1 - alcani, echipa 2 - alchene, echipa 3 - alchine, echipa 4 - arene.  |  
   Urmaresc prezentarile colegilor si isi noteaza rebusurile prezentate la tabla de cate un elev din fiecare echipa. Colaboreaza pentru completarea rebusului: formuleaza si rezolva problema propusa.  | 
 
| 
   6. Evaluarea formativa a progresului realizat  |  
   Repartizeaza rebusurile celor 4 echipe propuse spre rezolvare de grupurile de elevi si stabileste timpul de lucru. Asigura buna desfasurare a intrecerii. Anunta finalul concursului, strange rezolvarile si precizeaza ca anuntarea castigatorilor se va face in lectia urmatoare dupa analiza rezolvarilor.  |  
   Lucreaza in grup la rezolvarea problemelor.  | 
 
| 
   7. Asigurarea retentiei si a transferului  |  
   Propune tema pentru acasa: fisa de lucru.  |  
   Noteaza tema in caiete.  | 
 
	  
Acest document nu se poate descarca
	  
| E posibil sa te intereseze alte documente despre:
               | 
        
| Copyright © 2025 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site.  { Home } { Contact } { Termeni si conditii }  | 
  
Documente similare: 
  | 
		  
									ComentariiCaracterizari
  | 
									
Cauta document |